Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Parfémy jsou odrazem naší duše

Redakce

Redakce

28. 7. 2010

Je samozřejmou součástí našeho života. Dokáže o nás prozradit víc, než byste si sami přáli. Můžeme být věrní jednomu, nebo ho na přeskáčku střídat podle nálady. S dnešními možnostmi a výběrem zabere dost času najít ten pravý. My se vám dnes pokusíme pomoct a představíme novinky ze světa parfému.

Zdroj:bellasugar.com

Všude kolem nás jsou vůně a pachy, které nám připadají více či méně příjemné. Některé z nich mají dokonce kouzelnou moc připoutat pozornost opačného pohlaví. Byly tady vždy a lidstvo se od samého začátku snažilo přijít na to, jakým způsobem příjemnou vůni dostat a hlavně uchovat.

Již v Mezopotámii, Egyptě, Persii a antickém Římě bylo používání vonných olejů běžnou praxí. Výrobou těchto látek se většinou zabývali kněží či lékaři. Vůně se získávaly převážně destilací, jak je tomu i dnes, ale technika se neustále zdokonalovala. Postupem času se hlavní parfémovou velmocí stala Francie. Ve středověku měla dokonce největší spotřebu, a to z důvodů špatné nebo žádné hygieny šlechty, která se snažila přebít nemilosrdný smrad silnými parfémy.

FOTO: Parfém Shalimar

Parfém Shalimar,Zdroj:papermag.com

Složení parfému se celkem dělí na hlavu – intenzivní vůně, která brzy odezní. Srdce – buket a charakter vůně, který se rozvine na několik minut. Základ – látky, které působí i několik hodin. Rozdíly mezi parfémem, toaletní vodou a například deodorantem jsou míry koncentrace samotné vonné látky. Také jsou rozděleny do šesti hlavních skupin a ty pak na podskupiny.

Drahé a kvalitní parfémy jsou vyráběny především velkými módními domy, které mají svou dlouholetou tradici, a zákaznici si můžou být jistí, že stejný parfém bude i po dvaceti letech mít to samé složení. K legendám a stálicím trhu určitě patří Opium od YSL, No5 od Chanel nebo Shalimar značky Guerlain.

No5 - Chanel, Zdroj:chanel.com

Protože dobrý parfém se může zapsat do historie a kromě toho i slušně obohatit tvůrce, do výroby nových frekvencí se pustili i zpěváci, herci, sportovci, ale i fiktivní postavy z oblíbených filmů. Někteří z nich se stávají pouze tváří vůně, propagují ji a výrobu nechávají na obchodních domech.

Vyjmenovat všechny celebrity by bylo úkolem mimořádně zdlouhavým, ale mezi ty nejaktivnější, podle počtu vydaných parfémů, patří Naomi Campbell, Kate Moss, Paris Hilton, David Beckham, Elizabeth Taylor, Celine Dion, Antonio Banderas.

Znalci však tvrdí, že výrobky pod vedením celebrit ztrácejí na kvalitě a většinou se jedná pouze o toaletní vody. Cenově jsou ale dostupnější, a tím pádem se dají častěji střídat.

FOTO: Parfémy od Kate Moss A Paris Hilton

Kate Moss - Vintage, Paris Hilton - CanCan, Zdroj:nymag.com, mimifroufrou.com

Mezi úspěšnými nově představenými parfémy tohoto roku by se daly jmenovat vůně Parisienne od YSL nebo Versus od Versace. Nejočekávánějšími novinkami na trhu v budoucnu jsou vůně Outspoken, která vznikla ve spolupráci zpěvačky Fergie a kosmetickým řetězcem Avon, 212 VIP od Caroliny Herrery, Hypnotic Poison Eau Sensuelle z dílen Diora nebo Belle d´Opium od YSL.

Říká se, že dnes je možné rozlišit až 60 000 různých vůní. Proto pokud se napoprvé a ani napodruhé netrefíte ve vlastním výběru, nezoufejte. Před koupí si musíte parfém rozhodně vyzkoušet na vlastní pokožce, jen tak se dá totiž poznat, jak bude doopravdy vonět.

A velmi důležitým pravidlem při nošení jakéhokoliv parfému je, že méně znamená více. Pro inspiraci se s námi podělte o vaši nejoblíbenější vůni a na jaké novinky se těšíte do budoucna.

FOTO: Parfémy Belle d´Opium a Hypnotic Poison Eau Sensuelle

Belle d´Opium, Hypnotic Poison Eau Sensuelle, Zdroj:nstperfume.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Parfémy jsou odrazem naší duše