Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Parfém Chanel No. 5 slaví 90 let. Původně byl dárkem pro nejvěrnější

Famous

Famous

22. 11. 2011

Parfém Chanel No. 5 je prvním parfémem, který Coco Chanel dala světu. Dala ho před devadesáti lety stovce svých nejvěrnějších klientů původně pouze jako vánoční dárek.


Stal se však takovým hitem, že to vedlo k rozšíření jeho produkce a o tři roky později dokonce k založení značky Chanel Parfums a výrobě dalších slavných voňavek. Parfém Chanel No. 5 je i po devadesáti letech takovým klenotem, že se každých třicet sekund prodá jeden flakon a ročně se ho prodá za 1,88 miliardy korun.

Čtete také: Coco Chanel byla nacistickou špionkou, tvrdí nová kniha o návrhářce

U zrodu parfému stál moskevský rodák Ernest Beaux ze slavného rodu parfumeriérů, kteří připravovali voňavky pro samotné Romanovce.

Za první světové války přesídlila rodina do Paříže, kde byl mladý Beaux představen Coco Chanel. Té připravil na podzim roku 1920 celkem 24 různých kompozicí. Byly očíslovány a Coco vybrala skleničku s číslem 5. Tak vznikl i název limitovaného parfému, jenž měl být dárkem pro Vánoce 1921 pro nejlepší klienty nakupující její oblečení. Ani Coco tehdy netušila, co výběrem páté kompozice způsobí a jak slavný parfém světu dá.

FOTO: Parfém Chanel No.5

Zdroj: chanel.cz

Už v roce 1922 musela Coco požádat o další dodávku parfému Chanel No. 5, ale až v roce 1924 vznikl samostatný obchodní subjekt Chanel Parfums, který začal vyvíjet nové voňavky a dále produkovat a distribuovat Chanel No. 5. Hlavním parfumeriérem společnosti se stal právě Ernst Beaux.

Čtete také: Karl Lagerfeld a Chanel: Osudové propojení

Chanel No. 5 je tvořen v hlavě nerolem z květu hořkého pomeranče, ylangem-ylangem a aldehydem. Právě použití aldehydu bylo originálním prvkem Ernsta Beauxa. V srdci má kompozice jasmín a májovou růži, v základu santalové dřevo, vetiver z Réunionu a burbónskou vanilku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Parfém Chanel No. 5 slaví 90 let. Původně byl dárkem pro nejvěrnější