Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Panelák z patníku či květináče? I to dokáže berlínský umělec

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

11. 2. 2013

Na první pohled klasické panelákové sídliště, kolemjdoucím ale sahá sotva po kolena. Německý umělec Evol vytváří paneláky z městských elektrických skříněk nebo květináčů – pomocí šablony a spreje.

V bytovku nebo mrakodrap dokáže Evol proměnit v podstatě každý nevyužitý městský prostor, ať už se jedná o zdi, volné patníky, panely nebo stavební bloky. Svoji sérii nazval Buildings a na příhodných místech vytváří celá miniaturní města.

Aby mohl pracovat rychle, vytvořil si velmi propracované šablony. Miniaturní stavby mají různobarevné balkóny nebo satelity, takže vypadají velmi realisticky a na fotografii je od těch skutečných skoro nepoznáte. Velmi šikovně také využívá různorodého povrchu městských ploch, tudíž některá dílka částečně vyvolávají i 3D efekt.

Často se jedná o starší, nezrenovované paneláky a špinavá sídliště; Evol říká, že jeho díla odráží prostředí, ve kterém vyrůstal. Pochází totiž z berlínského předměstí a Berlínu zůstal věrný dodnes, přestože občas pracuje i v dalších městech. „Za touhle sérií se skrývá spousta příběhů lidí, kteří v takovém prostředí žili,“ dodává umělec.

Tuto myšlenku jistě potvrdí nejeden obyvatel českého panelákového sídliště…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Panelák z patníku či květináče? I to dokáže berlínský umělec