Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Out of the Dark Festival Tour míří do Prahy. Nejen chlapi vládnou metalu

Martin Palounek

Martin Palounek

14. 8. 2011

FOTO: TristaniaPět metalových kapel se zpěvačkami na hlavních postech spolu vytvořilo turné, které je nazváno Out of the Dark. V rámci něj zavítají i k nám, konkrétně v sobotu 1. října do pražského klubu Vagón. Můžeme se tak těšit na velmi povedený lineup: Van Canto, Tristania, Amberian Dawn a Xandria.

FOTO: Tristania

Tristania, Zdroj: tristania.com

Málokdy se stane, že by se některá z předkapel mohla byť jen srovnávat s hlavní hvězdou, ale na Out of the Dark Festival Tour je hned pět headlinerů. Každá kapela je svým způsobem jedinečná, každá by mohla uspořádat svůj samostatný koncert, a co je nejdůležitější, každá nám může nabídnout něco jiného než zbytek.

Můžeme mluvit o štěstí, že byla ČR zařazena do tohoto ambiciózního projektu. Šňůra se totiž skládá z pouze čtrnácti koncertů, které kapely odehrají během neuvěřitelných šestnácti dnů. Představme si nyní hlavní aktéry.

Amberian Dawn

Symphonic power metalové uskupení pocházející z Finska. Sami sebe charakterizují jako: „Dramaticky znějící tvrdý metal s klasicky zpívající zpěvačkou.“ K tomu zřejmě není moc co dodat, snad jen, že mají úplnou pravdu. Nikterak přehnaně tvrdá, leč zajímavá a příjemně znějící hudba.

Vstupenky koupíte za 500 korun online

Minulý rok byl vydán jejich poslední počin End of Eden, který již lehce naťukli vloni v Abatonu po boku holandské formace Epica. Po roce se tedy vrací na místo činu.

Xandria

Po dlouhé odmlce se vrací na scénu jedna z mála kapel, které ve svém žánru dokázaly vystoupit ze stínu Nightwish. Bohužel jim osud nebyl příliš nakloněn, v dubnu 2008 přišli o zpěvačku, Isu Middelhauve, která s nimi nazpívala všechna čtyři dosud vydaná alba.

Čtěte také: Jak metal provokoval v 80. letech

Ani náhradní frontwoman s nimi dlouho nevydržela, spolupráci ukončila po roce. Nyní se však reflektory obrací na novou krásku, která se jmenuje Manuela Kraller. Všichni tedy napjatě očekávají, co od ní mohou do budoucna očekávat.

Tristania

Po dvanácti letech hraní přišli minulý rok s v pořadí již šestým albem nazvaným Rubicon. Norská kapela proslulá svými experimenty se zvukem, samozřejmě pouze v rámci zachování přísně gotického nádechu, pro ně tak příznačným.

Také oni prošli změnou sestavy na postu nejchoulostivějším, tedy na místě zpěvačky. Před nahráváním posledního alba se k nim přidala oslnivá Mariangela Demurtas. Hudba tak dostala trošku tvrdší nádech, což mnoho fanoušků vděčně přivítalo.

Van Canto

To nejlepší na konec! Kapela, o které před jejich vystoupením na Wackenu v roce 2008 téměř nikdo neslyšel a která se nyní řadí mezi nejrychleji se rozvíjející kapely, jež si budují cestu na vrchol. Zakladatelé a capella metalu se dostali do povědomí především geniálně zpracovanými covery léty prověřených metalových vypalovaček.

Pět zpěváků (čtyři zpěváci, jedna zpěvačka) a bubeník. Víc není potřeba. Mohlo by se zdát, že tam chybí pro metal dost podstatné kytary, ale věřte, že tam ve finále jsou. Členové kapely dokážou svými hlasy neuvěřitelné věci. Přes hradby Marshallů s tunami zkreslení se dá vykouzlit ledacos.

Na konci září jim navíc vychází nové album, na kterém se podílel i Joakim Brodén ze Sabaton nebo Marcus Siepen z Blind Guardian. Deska nese název Break the Silence.

Naskýtá se nám tedy možnost vidět pět vynikajících kapel za cenu jediného koncertu. To je nabídka, která se jen velmi těžko odmítá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Out of the Dark Festival Tour míří do Prahy. Nejen chlapi vládnou metalu