Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Otmorozki (Parchanti): Inscenace vyzkouší reakce pražského publika

Anna Kottová

Anna Kottová

7. 9. 2012

FOTO: Otmorozki (Parchanti)Ruská politická hra v podání moskevského Sedmého studia patří k tomu nejzajímavějšímu, co nabídne plzeňský festival Divadlo. Jako první ji ale uvidí pražští diváci. Premiéra proběhne ve středu 12. září na prknech Divadla Hybernia.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/otmorozki/]

„Podobně jako loni inscenace Divadla Jevgenije Vachtangova budou Otmorozki z důvodu velké finanční a produkční náročnosti kromě 13. září v Plzni uvedeny také o den dříve v pražském Divadle Hybernia,“ uvedl Jan Burian, ředitel plzeňského festivalu Divadlo.

Festival: Do Plzně přijedou domácí i zahraniční hvězdy

Hru napsal jeden z nejpopulárnějších současných ruských spisovatelů Zachar Prilepin společně s Kirillem Serebrennikovem, který Parchanty zároveň režíruje.

„Organizátoři si hru vybrali. Jde o oceňovanou inscenaci. Zároveň režisér Serebrennikov je skutečně pojem v ruském divadle,“ vysvětlil za festival Divadlo Jiří Sedlák.

V provokativní a antispolečenské inscenaci řinčí pouliční zátarasy a mladí lidé se střetávají s pořádkovými silami. „K lecčemu přivyklí evropští diváci při premiéře divadelní hry Otmorozki v Berlíně nepohnutě a konsternovaně sledovali představení, doslova jako ve stavu omráčení,“ napsal ruský časopis Novoje vremja.

Nejde o výtržnictví nastupující generace z konce 80. let, ale o radikální boj za svobodu a pravdu, kterých se v současném Rusku nedostává.

„Otmorozki se říká mladým lidem, kteří se narodili v době kolapsu Sovětského svazu, vyrostli v bezzákonných, kriminálních devadesátých letech. Poprvé se setkávají s láskou, zradou, smrtí,“ vysvětlila Kamila Černá, vedoucí dramaturgické rady plzeňského festivalu Divadlo.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/otmorozki-2/]

Díky silným expresivním prostředkům mohou mít diváci pocit, že se ocitli na ruském Triumfálním náměstí, kde se připomíná článek ústavy deklarující svobodu. Policejní sirény, výstřely, výkřiky a vulgární nadávky, to vše uslyší diváci v hledišti.

Inscenace v roce 2012 získala cenu Zlatá maska, nejvyšší ruské divadelní ocenění. „Jde o skutečné současné divadlo – aktuální téma, skvěle a s velkým nasazením zahrané, o čemž svědčí i nejprestižnější ruské ocenění,“ vyzdvihla Kamila Černá.

Otmorozki (Parchanti)

Divadlo Hybernia

Autoři: Kirill Serebrennikov a Zachar Prilepin

Režie: Kirill Serebrennikov

Hrají: Filipp Avdějev, Jevgenija Afonskaja, Artur Besčastnyj, Anton Vasiljev, Taťána Vladimirova, Alexandr Gorčilin, Jana Irtěněva, Dmitrij Komov a další

Premiéra: středa 12. září

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Otmorozki (Parchanti): Inscenace vyzkouší reakce pražského publika