Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Ostravská scéna ovládla divadelní ceny. Kulturních lahůdek zde přibývá

Eva Síčová

Eva Síčová

16. 2. 2013

Ostravská kulturní scéna pilně pracuje, aby uspokojila diváky, a již nyní se jí dostává uznání. Národní divadlo moravskoslezské přináší nové premiéry, v nominaci na Thálie má sedm želízek v ohni a další divadla jej následují. 

Nominovaní na Thálii, Zdroj: R. Šťastný,  M. Popelář, D. Jäger,  NDM

Březnové vyhlášení Cen Thálie nás ještě čeká, ale už je jasné, že Národní divadlo moravskoslezské (NDM) má soubor plný talentů. Jistou cenu má ostravská operní scéna v kategorii opera muži. Užší nominaci ovládli tři pánové slezské metropole – Tomáš Černý (Rinaldo v Armidě), Liciano Mastro (Váňa Kudrjáš v Kátě Kabanové) a Aleš Briscein (Romeo v Romeovi a Julii). Stejná inscenace má na kontě také ženskou nominaci za roli Julie pro Janu Šrejmu Kačírkovou.

Pro diváky ostravské scény není překvapením, že se v nominacích kategorie opereta/muzikál objevilo jméno Igora Orozoviče za roli Faraona v muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť. V ženské kategorii byla nominována Martina Šnytová za roli Heleny v operetě Polská krev. Poslední nominace patří Lucii Skálové v kategorii balet za roli Sakury v inscenaci Poslední samuraj.

Z Thálie rovnou k Cenám Alfréda Radoka

Po vyhlášení nominovaných na Cenu Alfréda Radoka se milou zprávu dozvěděla mladá herečka Veronika Lazorčáková, jež se dostala do užší nominace v kategorii Talent roku. V dalších kategoriích už sice NDM nezáří, ale Ostrava se přesto neopomíjí. V kategorii mužský herecký výkon se objevilo jméno Tomáše Dastlíka za roli Heatcliffa v inscenaci Na Větrné hůrce, která sama za sebe bojuje v kategorii Inscence roku. O úspěšnosti této adaptace svědčí také třetí nominace pro Sylvii Krupanskou za ženský herecký výkon v roli Kateřiny.

V ženské kategorii i v inscenaci roku proti sobě stojí rovnou dvě ostravská divadla. Jestliže Divadlo Petra Bezruče boduje se svou Hůrkou, Komorní scéna Aréna se pyšní nekompromisním dramatem S nadějí i bez ní. Vedle Sylvie Krupanské tak má šanci dostat cenu za ženský herecký výkon také Alena Sasínová-Polarczyk.

Premiéry za námi i před námi

V české premiéře připravilo NDM strhující drama Smrtihlav neměckého autora Martina Walsera. Hra, jejíž režie se ujal Peter Gábor, se zabývá vyrovnáním se s vinou a s nacistickou minulostí. Zajímavostí je především spolupráce s profesorem Vladimírem Franzem. Hamletovsky motivované drama se přes závažné téma nevyhýbá ironickému humoru. Na inscenaci si můžete zajít od začátku února do Divadla Antonína Dvořáka.

Smrtihlav, Zdroj: NDM

Maturant Ruda Goothein se z jednoho dopisu dozví o spoluvině svého otce na zločinech nacistů. Rudův vztah k otci kolísá mezi láskou a úděsem, vcítěním a odmítnutím, pochopením a odsouzením. Je to postoj samotného autora Walsera, dvojlomnost pohledu na generaci otců a jejich vinu a minulost.

Smrtihlav, Národní divadlo Moravskoslezské, autor: Martin Walser, režie: Peter Gábor, hrají: Igor Orozovič, Jan Fišar, Petra Lorencová, Anna Cónová, Tomáš Jirman, František Strnad, Pavlína Kafková a další, premiéra: 2. února

Za další únorovou premiérou se přenesou diváci do zkušebny Divadla Antonína Dvořáka. Nová inscenace Slož mě něžně je zavede do prostředí potulných boxerů, kteří si fingovanými zápasy vydělávají na chleba. Ve zkušebně si boxeři pro tento účel nechali postavit ring a jejich trenérem se stal Janusz Klimsza.

Irský dramatik Billy Roche zasvětí obecenstvo do časů a míst, která se už stávají minulostí, potulní komedianti objíždějí vesnice a jejich největší atrakcí je boxerský ring a v něm hvězda Dean. Vždy někoho z publika vyzve a buď ho něžně složí, nebo mu dá pořádně do nosu. Jednou se objeví profesionál a zdá se, že vše bude jinak. Diváci se kromě drsného prostředí mohou těšit na kontrast v podobě milostného příběhu, který se k hlavním postavám dostává z dávné minulosti.

Scénu navrhoval Martin Víšek, kostýmy jsou dílem Elišky Zapletalové. Na svou roli se hlavní protagonisté František Večeřa, Vladimír Čepka, David Viktora a Petr Houska připravovali přímo v klubu olympijského boxu Boxing Ostrava. Misku vah vyvažuje něžné pohlaví v podání Marie Logojdové a Veroniky Lazorčákové.

Slož mě něžně, Národní divadlo Moravskoslezské, autor: Billy Roche, režie: Janusz Klimsza, hrají: František Večeřa, Vladimír Čapka, David Viktora, Petr Houska, Marie Logojdová a Veronika Lazorčáková, premiéra: 2. února

Stejně jako celý svět si připomene dvousté výročí narození a stotřicáté výročí úmrtí významné osobnosti Richarda Wagnera, také ostravská divadelní a hudební scéna nezůstává v pozadí. Národní divadlo moravskolezské zrealizovalo unikátní projekt, jehož součástí je kromě řady dalších akcí také uvedení Wagnerovy opery Lohegrin.

Tato opera se do Ostravy vrací po třiceti letech a v podání Tomáše Černého a Aleše Brisceina, sólistky NDM Evy Dřízkové-Jirušové a první dámy české opery Evy Urbanové.

Lohengrin, Národní divadlo Moravskoslezské, autor: Richard Wagner, režie: Rocc, zpívají: Jimmy Holliday/ Peter Mikuláš, Tomáš Černý/ Peter Wedd, Eva Dřízgová-Jirušová/ Maida Hundeling, Jakub Kettner/ Jacek Strauch, Eva Urbanová/ Therese Waldner a další, premiéra: 7. března

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ostravská scéna ovládla divadelní ceny. Kulturních lahůdek zde přibývá