Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Opera Gloriana ovládne Národní. Příběh královny a hraběte z Essexu ožívá

Redakce

Redakce

1. 3. 2012

Zdroj: Jana Smejkalová, NDOpera Národního divadla přichází s dílem mapujícím život britské panovnice Alžběty I., jehož autorem je Benjamin Britten. Pokusí se tím navázat na úspěch inscenace Smrt v Benátkách, která je z pera stejného autora.

Zdroj: Jana Smejkalová, ND

Královnu Alžbětu I. ztvární Gun-Brit Barkmin Zdroj: Jana Smejkalová, ND

Pod vedením Jiřího Heřmana se připravuje poslední období panování Alžběty I. Režisér slibuje velkou operu náročnou pro sólisty i orchestrální složku.

Čtěte také: Státní opera Praha chystá velkolepý ples

„Téma člověka, který na sebe bere zodpovědnost, je velmi současné. Nás zajímá Alžběta jako člověk, zajímá nás, co se odehrává v jejím nitru,“ vysvětluje režisér Heřman.

Královna Alžběta I.
Též Alžběta Anglická či Alžběta Tudorova. Je považována za jednu z nejvýraznějších osobností anglických i evropských dějin, symbol politické nezávislosti, hospodářského a kulturního rozmachu Anglie druhé poloviny 16. století. Současně je symbolem čistoty a ctnosti. Alžběta I. se, přes mnoho nabídek k sňatku, nikdy nevdala a neporodila žádné potomky. Alžbětinská době je nepochybně jedním z pilířů anglické národní hrdosti.

Opera Gloriana přináší hudební kombinaci soudobého se starým. V hudebním nastudování Zbyňka Müllera budou diváci přeneseni z moderní doby do renesance, období anglické vznešenosti i náročných psychologických a milostných bojů samotné královny.

Představitelé hlavních rolí v opeře Gloriana. Foto: Šárka Skřivánková, Topzine.cz

Norman Reinhardt a Gun-Brit Barkmin si zahrají v Glorianě hlavní role Foto: Šárka Skřivánková, TOPZINE.cz

Opera je nastudovaná v původním shakespearovském jazyce, což jen podpoří historické pozadí a hudební aranžmá. Gloriana, kterou Benjamin Britten složil k příležitosti korunovace britské královny AlžbětyII. v roce 1953, se dočká české premiéry na začátku března v Národním divadle.

Gloriana

Národní divadlo

Režie: Jiří Heřman

Dirigent: Jan Chalupecký / Zbyněk Müller

Hrají: Gun-Brit Barkmin / Szilvia Rálik, Norman Reinhardt / Martin Šrejma, Kateřina Jalovcová / Stanislava Jirků, Jiří Hájek, Aleš Jenis a další

Premiéra: sobota 3. a neděle 4. března 2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Opera Gloriana ovládne Národní. Příběh královny a hraběte z Essexu ožívá