Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Ohlédnutí za ostravským Letním knižním veletrhem

Redakce

Redakce

23. 6. 2011

Letní knižní veletrh v OstravěOstravský knižní veletrh je už minulostí. Přečtěte si, jak ho hodnotí jeho organizátoři, za které mluví ředitelka Markéta Hejkalová.

Vítězslav Zamarský, Eva Tvrdá, moderátor Tobi

Vítězslav Zamarský, Eva Tvrdá a moderátor Tobi na veletrhu, Foto: Zuzana Konvičková, Topzine.cz

Minulý pátek a sobotu se na ostravském výstavišti konal historicky první Letní knižní veletrh. Knihy na něm vystavovalo a prodávalo 107 nakladatelů z celé České republiky, v doprovodném programu se čtenářům představilo více než 30 českých spisovatelů. Největší pozornost vzbudily besedy s Jiřím Grušou, Radkou Denemarkovou či Antonínem Bajajou. Velký ohlas také mělo setkání s Ladislavem Špačkem, autogramiáda Tomia Okamury nebo beseda záhadologa Arnošta Vašíčka. Oblibu si získaly i stánky a programy ostravských spisovatelů – veselý stánek Knihovny města Ostravy, autorská dvojice Břetislav Uhlář a Miroslav Sehnal, prozaička Eva Tvrdá aj.

Šestitisícová návštěvnost znamenala pro někoho zklamání

Z doprovodných programů pro odbornou veřejnost vzbudil největší zájem seminář Moravskoslezské vědecké knihovny nazvaný S knihou nejsi nikdy sám, který se zaměřoval zejména na podporu čtenářství v digitálním věku. Nakladatelé velmi oceňovali ZaHradní slavnost a oslavu 20 let distribuční firmy Pemic books v kouzelném prostředí Slezskoostravského hradu.

Návštěvnost nového veletrhu nebyla závratná, navštívilo ho přibližně šest tisíc návštěvníků. Někteří vystavovatelé, zhýčkaní davy dychtivých čtenářů na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě a na pražském Světu knihy, byli návštěvností dokonce do určité míry zklamáni. Většina předních českých nakladatelů však vnímá první Letní knižní veletrh v Ostravě jako slibný začátek a chystá se i na druhý ročník, který se bude konat 15. a 16. června 2012. Čtenáři se mohou těšit na ještě bohatší doprovodný program, například na setkání s nejpopulárnějším českým spisovatelem Michalem Vieweghem.

PhDr. Markéta Hejkalová, ředitelka Letního knižního veletrhu v Ostravě

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ohlédnutí za ostravským Letním knižním veletrhem