Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Nový kanál ČT :D startuje vysílání. Dětem nabídne zábavu i vzdělání

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

30. 8. 2013

Už zítra začíná vysílání dětského kanálu České televize nazvaného ČT :D neboli ČT Déčko. V premiérovém víkendu odvysílá Lotranda a Zubejdu, Arabelu i Večerníčky.

ČT :D se od zítřka stane první dětskou veřejnoprávní stanicí v Česku. Zaměří se na děti ve věku od čtyř do dvanácti let s cílem nabídnout jim kvalitní podívanou i zábavné vzdělání. Chce zároveň fungovat jako služba rodičům, neboť jejich potomkům nabídne stoprocentně bezpečný program bez klasických reklam. Vysílat bude denně od šesté ranní do osmé večerní. Poté ji ve vysílání nahradí kulturní kanál ČT Art.

Opěrnými body programu je sedm pilířů. Vedle původní i zahraniční hrané a animované tvorby jde o pořady zábavného vzdělávání, soutěžní pořady nebo lifestylové magazíny. Mezi zajímavé novinky pro dětské publikum budou patřit denní zprávy, víkendová publicistika či sportovní týdeník.

Původní tvorbu České televize zastoupí už od zítřka fantasy seriál Špačkovi v síti času, jenž bude posléze vysílán každou neděli v podvečer. Vypráví o rodině, která se náhodou ocitne na kouzelnickém festivalu, a odstartuje tak sérii dobrodružných událostí. V seriálu se objeví Pavel Liška, Klára Issová nebo Tomáš Hanák.

Spackovi v siti casu

Špačkovi v síti času se premiérově představí už zítra. Zdroj: Česká televize

„Zahraniční pořady se v programu dětského kanálu objeví především v hrané a animované tvorbě a zábavném vzdělávání,“ uvedla vedoucí dramaturgyně Centra převzatých pořadů Alena Poledňáková. Přes hranice se na obrazovku dostanou třeba filmy Jumanji, Arthur a Minimojové nebo Mikulášovy patálie.

Česká animovaná tvorba se dětem představí v podobě tradičních pohádek na dobrou noc i v nových formátech. Novými Večerníčky budou třeba Chaloupka na vršku, Bílá paní na hlídání nebo To si piš, je to myš. Děti se zároveň nemusí obávat, že by přišly o svůj Večerníček na kanálu ČT 2. Ten ho bude souběžně s Déčkem vysílat i nadále.

Mezi zábavně-vzdělávacími pořady se objeví známé Kostičky, ale také nový Mistr E, v němž bude Ladislav Špaček dávat dětem rady ohledně správného chování v rodině i ve společnosti. V pořadu Chytrost nejsou žádné čáry, který se zaměří na starší děti, si zase diváci procvičí logické myšlení při řešení zapeklitých úloh.

Magazíny zastoupí klasiky, jako jsou Kouzelná školka nebo Studio Kamarád, ale i řada nových pořadů. Milovníci hudby se mohou těšit na nedělní hitparádu s názvem Dé pětka, o soužití zvířat a lidí povypráví Náš zvěřinec a Wifina nabídne všehochuť informací z různých odvětí, které děti ve věku od osmi do dvanácti let zajímají.

Mezi povedené pořady budou jistě patřit každodenní Zprávičky s přehledem nejdůležitějších událostí, sobotní Tamtam, v něm dostanou rodiny tipy na víkendový výlet, nebo Hýbánky, které zajistí pravidelnou dávku pohybu nejmenším dětem i při sledování televize. Sportovně laděných pořadů bude v programu více.

Úplně prvním bodem vysílání Déčka bude zítra v 6:00 Raníček Mach a Šebestová na prázdninách. Během víkendu se pak odvysílá řada českých pohádek, jako jsou Lotrando Zubejda, Nesmrtelná teta, Princové jsou na draka a další. Chybět nebude ani oblíbená Arabela, neméně oblíbené Studio Kamarád a mnoho krátkých animovaných pohádek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nový kanál ČT :D startuje vysílání. Dětem nabídne zábavu i vzdělání