Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Novou desku Rara Avis pokřtí portským vínem

Redakce

Redakce

8. 2. 2010

rara-avis-1Čím mě nová deska Rara Avis opila, to jsem se snažila pochopit hned několikrát. Pokaždé jsem se však cítila víc a víc malátná, nehledě na smyslovou kocovinu, která po poslechu následovala. Napoprvé mě deska The Portrait zneklidnila, napodruhé mi zachutnala a napotřetí jsem se na ní stala závislá.

Rara Avis, Zdroj: archiv

The Portrait - Rara Avis, Zdroj: archiv

Nevím, jestli bych s nimi chtěla být přes noc sama doma. Jestli ano, pak s nimi a láhví portského. To je totiž tak sladké, že po pár doušcích začne pálit v krku. Je na něm ale něco tak neodolatelného, že ho stejně pijete dál, nehledě na vaši ubohou žáhu. Když pak navíc do hlavy dorazí alkohol, není většího požitku, než z portského. Desku The Portrait portským vínem ráda a řádně zapiji.

Očima Petry Duhajské: „Hudba Rara Avis totiž skutečně působí spíš jako vlk v temném lese pod hvězdnou oblohou než vzácný pták zpívající za slunečného dne.“

Celou recenzi si přečtěte zde.

Zas tak opojných oněch deset písní ale není. Dokázala bych se jejich hudby vzdát a nahradit ji substituční terapií. Byla by to však jen náhrada čertem za ďábla nebo vodkou za okenu. Rara Avis umí upoutat, podmanit a uhranout. V domě Adamsovy rodiny by navíc skvěle podkreslovali atmosféru. Zhrzeným milencům by mohli být dobrým příkladem sebevražedné sebekázně. Dokázali by dokonce i vybičovat línou múzu k náruživějším polibkům. Co je však nejdůležitější, nutí posluchače znovu se k jejich hudbě vracet.

Rara Avis, Zdoj: archiv kapely

Rara Avis, Zdroj: archiv

Nadšení a sebevědomí jim určitě nechybí. Nesnaží se začlenit. Alespoň do českého mainstreamu ne. A přesto se o nich mluví jako o jednom z největších současných česko-slovenských objevů a talentů. Že by X Production vynesla na pomyslné hudební nebe další hvězdu? Nedivila bych se. Sound desky The Portrait silně odkazuje ke kapelám Muse nebo Suede. Ne náhodou se toto přirovnání nabízí. Stejná naléhavost hlavního vokálu, která je ve své síle navíc podporována syntetickým hávem, je přesto o dost temnější. V kontextu se melodie trochu rozbředá. A tak vám po poslechu vaší oblíbené skladby nezůstane v hlavě očekávaný popěvek. Všechno je, zdá se, trochu složitější, jakoby snové. Když se ze sna probudíte, máte v sobě jen ten pocit. Příběh se rozplynul… Až vás přestane bavit letargické snění, můžete naskočit na vlnu retra, thrashe a folku. Avšak emoce a nejasné vzpomínky jsou to hlavní, co vám Rara Avis přinesou a neseberou.

Deska The Portrait vznikala ve studiu Lavagance pod producentskou péčí Marka Rakovického. Nejvíce se na ní prý podíleli frontman Daniel Galba spolu s baskytaristou Lukášem Sovou. Křest desky proběhne 22. února v pražském Lucerna Music Baru, kde jako hosté vystoupí i Sunflower Caravan.

Rara Avis – The Portrait

Vydáno: 29. ledna

Celkový čas: 34 minut

Skladby: It is not too beautiful, Nail, butcher & thistles, b-, Mustiness, ffO, Purpose, January and the kindred spirit, Kinds of persons, Secret dolls can’t survive, Convention for the paradise

Vydalo: X Production

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novou desku Rara Avis pokřtí portským vínem