Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Výroční knižní ceny Magnesia Litera (2.díl)

magnesia-literaV neděli 18. dubna 2010 budou v Praze oceněny nejlepší české knihy vydané v loňském roce. Ceny Magnesia Litera se udělují každoročně, letos však pořadatelé připravili řadu změn.

Zdroj: www.magnesia-litera.cz

Zdroj: magnesia-litera.cz

Hlavní pořadatel soutěže Pavel Mandys už dříve uvedl, že se letošní Magnesia Litera bude od předchozích ročníků odlišovat. Všechny novinky vedou k tomu, aby se soutěž co nejvíce přiblížila běžnému čtenáři.

Největší změny se týkají hlavní ceny. Loni se nejlepší knihou mohl stát jakýkoli nominovaný titul, letos se vybírá pouze z některých kategorií. Jmenovitě z Litery za prózu, za poezii, za knihu pro děti a mládež, za literaturu faktu a objev roku.

Podle Mandyse by kniha, jejíž autor obdrží sošku a finanční odměnu v hodnotě 200 tisíc korun, měla být původem česká a méně náročná. „Neměly by vítězit exkluzivity,“ tvrdí Mandys. Obrovský sbor hlasujících, který je složen z vybraných knihkupců, knihovníků, spisovatelů, novinářů, literárních historiků, vysokoškolských profesorů a nakladatelů, by měl zajistit, aby zvítězil názor širší veřejnosti.

Ilustrační foto Zdroj: cooperativeindividualism.org

Ilustrační foto Zdroj: cooperativeindividualism.org

Aby titul Kniha roku obdržel nejčtenější žánr, tedy próza, nominace v kategorii Litera za prózu se ze tří zvyšují na šest. Inspiraci pořadatelé našli ve filmových Oscarech, kde v hlavní kategorii také došlo k zdvojnásobení nominací.

Oproti loňskému ročníku se také sníží počty kategorií. Nejmladší Litera za publicistiku se sloučí s Literou za naučnou literaturu do jedné kategorie nazvané Litera za literaturu faktu. Kategorie Litera za přínos české literatuře pořadatelé zrušili kvůli podobnosti s jinými cenami úplně.

Do udílení cen budou moci do jisté míry zasáhnout i samotní čtenáři. Pro ně existuje kategorie Knižní klub Cena čtenářů. Kdokoli může prostřednictvím internetu a pohlednic, které jsou k dispozici v knihovnách a knihkupectvích, poslat hlas své oblíbené knize vydané v roce 2009. Tisícovka vylosovaných čtenářů se dočká odměny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výroční knižní ceny Magnesia Litera (2.díl)