Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky: Křišťálový glóbus pro Jana Švankmajera! Kdo vyhraje Zlatou palmu?

Dokumentární filmy usilují o cenu Pavla Kouteckého. Ruské filmy se představí v Praze. Ondřej Trojan točí tragikomedii z období normalizace. Arnold Schwarzenegger se objeví i ve čtvrtém díle Terminátora (tak napůl…).

V Divadle Archa bude vyhlášen vítězný dokument

Zatím 70 českých dokumentů se uchází o cenu Pavla Kouteckého, tragicky zesnulého režiséra Občana Havla. Vítěz bude vyhlášen 8. června v pražském Divadle Archa. Na tomto večeru bude zároveň poprvé představena část seriálu Občan Havel, který vychází ze stejnojmenného úspěšného snímku. Nepůjde však o televizní verzi, neboť v seriálu budou zařazeny dosud nepublikované scény. Cenu Pavla Kouteckého vyhlašuje Asociace Film & Sociologie a Divadlo Archa ve spolupráci s mezinárodním filmovým festivalem Jeden svět. V porotě letošního ročníku zasednou ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab, Michaela Klečková z festivalu Jeden svět, spolupracovník filmu Občan Havel Libor Tůma, textilní výtvarnice a dlouholetá přítelkyně Kouteckého Alena Čechová a režisér Petr Zelenka.

Křišťálový globus pro Jana Švankmajera

Režisér a výtvarník Jan Švankmajer je mezinárodně uznávanou filmovou osobností, pověstnou svými experimenty na poli spojování animace a hraného filmu. Jeho režijním debutem se stal v šedesátých letech Poslední trik pana Schwarzewalda a pana Edgara. Dnes jsou známé spíše jeho novější filmy jako Otesánek (Český lev za film roku 2001) nebo Šílení (Český lev za nejlepší výtvarný počin). Na letošním MFF v Karlových Varech dostane Jan Švankmajer křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Režisér Miloš Forman zde uvede premiéru svého filmu Dobře placená procházka.

Chystá se přehlídka současných ruských filmů

Od 5. do 7. května proběhne v pražském kině Světozor již druhá přehlídka současných ruských filmů. Nabídne dva snímky Karena Šachnazarova – Zmizelá říše a Jezdec jménem smrt, snímek Michaila Kalatozišviliho Divoký lán, Alexandra Proškina Žij a pamatuj, Nejlepší období roku režisérky Svetlany Proskuriny a nejnovější film Kirilla Serebrennikova Den svatého Jiří. Součástí programu budou besedy ruských herců a režisérů s diváky, které budou následovat po promítání jednotlivých filmů. Představí se herci Anastasija Makejeva (Jezdec jménem smrt), Janina Kalganova (Zmizelá říše), Viktor Suchorukov (Nejlepší období roku) a režiséři Karen Šachnazarov a Michail Kalatozišvili.

Režiséři zvučných jmen se utkají o Zlatou palmu

Američan Quentin Tarantino, Španěl Pedro Almodóvar nebo Brit Ken Loach budou soutěžit na

letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes O Zlatou palmu. Tarantino, autor kultovního snímku Pulp Fiction: Historky z podsvětí, přijede na Azurové pobřeží se svým nejnovějším filmem z období druhé světové války Inglorious Bastards (Hanebný parchanti), do kterého obsadil Brada Pitta a Diane Kruger. Almodóvar nasazuje do soutěže drama Los Abrazos rotos (Rozervaná oběť) s Penélope Cruz v hlavní roli. Loach představí snímek Looking for Eric, který uvádí na stříbrné plátno francouzského fotbalistu Erika Cantonu. Jako další se o Zlatou palmu utkají například italský režisér Marco Bellocchio se svým dílem Vincere pojednávajícím o nemanželském synovi Benita Mussoliniho, Dán Lars von Trier a jeho horor Antichrist, Rakušan Michael Haneke, který v Cannes zabodoval roku 2001 s Pianistou, nabídne letos válečné drama Das Weisse Band (Bílý pás) a mnoho dalších. Nominovaných je také několik filmů z Asie, mezi nimi se objeví i čínský snímek Spring Fever, který byl ve své zemi cenzurován.

Kniha Petra Šabacha Občanský průkaz dostává filmovou podobu

Drobná knížka Občanský průkaz, která vyšla v roce 2006, sleduje tři roky života čtyř spolužáků – Petra, Popelky, Aleše a Míti. Obsáhne období mezi jejich patnáctým a osmnáctým rokem; od okamžiku, kdy dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se snaží uniknout vojně v komunistické armádě a pokouší se získat modrou knížku. Hlavním tématem příběhu je uvědomování si ceny svobody a boj za sebeúctu v totalitním systému. Film, jehož producentem a režisérem je Ondřej Trojan, má být plný absurdních, groteskních, ale také fatálních epizod. Do rolí čtyř kamarádů byly vybrány neznámé tváře – Libor Kovář (Petr), Matouš Vrba (Popelka), Jakub Šárka (Aleš) a Jan Vlček (Míťa). Dospělou generaci zastupuje Aňa Geislerová, Martin Myšička, Marek Taclík nebo Jiří Macháček. S premiérou se zatím počítá na podzim roku 2010.

Schwarzenegger v novém Terminátorovi bude i nebude

Lišácky vyřešil kalifornský guvernér svou účast v novém filmu Terminator Salvation navazujícím na předchozí úspěšnou sérii. Natáčení se sice nezúčastní, ale chybět v něm nebude. „Jasně jsem dal najevo, že nemám čas ten film natáčet,“ uvedl Schwarzenegger. A tak specialisté na triky z firmy Industrial Light & Magic připravili technologii, kterou přenesli do nového filmu Terminátorův obličej z roku 1984, kdy vznikl první díl, který udělal z „Arnieho“ hvězdu. Ten se jen přidá k jinému tělu. Terminátor 4 odehrávající se po nukleární katastrofě na zničené planetě vstoupí do amerických kin 21. května.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky: Křišťálový glóbus pro Jana Švankmajera! Kdo vyhraje Zlatou palmu?