Nové filmy v kinech: Big Lebowski, Rychle a zběsile 6, No a další

Nejen novinky se v českých kinech objeví tento týden. Podruhé se na filmová plátna podívá Big Lebowski, Rychle a zběsile se s dalším pokračováním usadí v kinosálech už pošesté.

FOTO: John Goodman a Jeff Bridges ve filmu Big Lebowski
Co se stane, když rutinní život zapřísáhlých starých mládenců dostane nový náboj? Zdroj: Bontonfilm

Big Lebowski

Projekt 100 přináší v letošním roce do českých kin čtyři oceňované snímky světové i české kinematografie ve zrestaurované podobě. Po Sunset Blv. a Tenkrát na Západě se reprízy v kinech dočká také Big Lebowski od bratří Coenů.

Jeff Lebowski (Jeff Bridges) přezdívaný Dude miluje povalování, bowling, drink White Russian a svůj koberec. Jeho pohodový život ale naruší dvojice gangsterů, která se mu vloupe do domu a vymáhá od něj dluhy. Dude posléze zjistí příčinu – je jmenovcem milionáře, jehož marnivá žena způsobila jeho zadlužení. Dude se proto ve vzteku vydá za svým jmenovcem do jeho sídla, tím ale problémy nekončí, ba naopak.

Big Lebowski, Komedie / Krimi, USA / Velká Británie, 1998, 117 min, Režie: Joel Coen, Ethan Coen, Hrají: Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore, Steve Buscemi, Philip Seymour Hoffman

Rychle a zběsile 6 (Fast and the Furious 6)

Na konci předchozího dílu se Dom a Brian radovali z dobře odvedené práce, když obrali mafiána o sto milionů dolarů a sobě naopak přilepšili. Posléze se však museli kvůli ochraně rozprchnout na vlastní triko kamsi do světa. Agent Hobbs, který jim šel po krku, se mezitím zaměřil na jinou skupinu bezohledných řidičů. Ti mu ale neustále unikají a agenta napadne chytit je s pomocí rychlých řidičů. A kteří jsou ti nejlepší? Samozřejmě právě Dom s Brianem a jejich tým.

Rychle a zběsile patří mezi nekonečné filmové série, na příští rok se připravuje už sedmý snímek. Šestý díl série se na rozdíl od většiny předchozích poměrně povedl, což si můžete přečíst také v naší recenzi.

Rychle a zběsile 6 (Fast and the Furious 6), Akční / Krimi / Thriller, USA, 2013, 130 min, Režie: Justin Lin, Hrají: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson, Jordana Brewster, Michelle Rodriguez

Hypnotizér (Hypnotisören)

Příběh začíná jedné prosincové noci, kdy je v rodinném domku nalezena surovým způsobem zavražděná téměř celá rodina. Jediným přeživším je patnáctiletý chlapec, který leží v nemocnici a bojuje o život. Detektiv Joona Linna uprostřed noci povolá známého odborníka na hypnózu Erika Mariu Barka, aby chlapce zhypnotizoval a zjistil, co se oné noci v domě stalo. Erik však tento typ praxe už deset let neprovozuje, a proto prosbu policie zprvu odmítne. Když se konečně nechá přesvědčit, události se dají rychle do pohybu.

Režisérem snímku je Lasse Hallström, který má na kontě mimo jiné také Pravidla moštárny nebo Co žere Gilberta Grapea. Hypnotizér je režisérovým švédským filmem po více než pětadvacetileté pauze, během níž tvořil v zámoří. Švédský filmový institut vybral film jako švédského kandidáta na Oscara.

Hypnotizér (Hypnotisören), Krimi / Drama / Thriller, Švédsko, 2012, 122 min, Režie: Lasse Hallström, Hrají: Tobias Zilliacus, Mikael Persbrandt, Lena Olin, Helena af Sandeberg, Eva Melander

Rozkoš v oblacích (Los Amantes pasajeros)

Pedro Almodóvar zrežíroval na dvě desítky filmů, ale mnoho komedií mezi nimi není. Děj té nejnovější se odehrává v letadle mířícím do Mexika. Během cesty se letadlo porouchá a pilotům, stevardům i pasažérům nezbývá než si možná naposledy pořádně užít života. A ono užívání rozhodně nebude nevinné.

Zajímavostí je, že jde už o režisérův pátý film, v němž si zahrála Penélope Cruz. Antonio Banderas se ve filmu španělského režiséra objevil dokonce pošesté. Jde ale o první snímek, kde si zahráli oba společně.

Rozkoš v oblacích (Los Amantes pasajeros), Komedie, Španělsko, 2013, 90 min, Režie: Pedro Almodóvar, Hrají: Blanca Suárez, Cecilia Roth, Antonio de la Torre, Antonio Banderas, Penélope Cruz

No

Je rok 1988 a René se vrací ze stáže ve Spojených státech, kde se učil umět prodat Coca-Colu. Okamžitě po svém návratu se v rodném Chile zapojuje do dění a rozhodne se vést demokratickou kampaň proti stárnoucímu despotickému generálovi.

Ústřední roli ve filmu Pabla Larraína ztvárnil Gael García Bernal známý třeba z dramatu Amores Perros. Snímek No byl nominovaný na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film, kde se probojoval i do užšího výběru.

No, Drama / Historický, Chile / Francie / USA, 2012, 118 min, Režie: Pablo Larraín, Hrají: Gael García Bernal, Alfredo Castro, Néstor Cantillana, Antonia Zegers, Jaime Vadell

Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama

Neobyčejný příběh se odehrává v podhůří Himálaje. Hlavní postavou nového českého dokumentárního filmu je slovenská muzikantka a herečka Dorota Nvotová a její nepálské alter ego Fulmaya, tedy Květ lásky. Na diváky čekají autentické situace, ukázka z jiného světa a příběh o touze po svobodě a velkých životních rozhodnutích.

Dorota Nvotová v Nepálu strávila několik let, a tak se s tamějším prostředím dokonale seznámila. Ve filmu nejen ztvárnila hlavní roli, ale i pro něj složila hudbu.

Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama, Dokumentární, Česko, 2013, 76 min, Režie: Vendula Bradáčová, Hrají: Dorota Nvotová

Nové filmy v kinech: Big Lebowski, Rychle a zběsile 6, No a další
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*