Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Rychle a zběsile 6. Všechny cesty vedly k akci na druhou

Petr Bělecký

Petr Bělecký

23. 5. 2013

Úvodní sekvence filmu, která je podkladem pro titulky, v několika záběrech krásně shrnuje zásadní momenty předešlých dílů a dává pravý smysl zprofanovanému heslu z plakátů: „Všechny cesty vedly sem.“ Sedíte si tak v sedačce kinosálu a říkáte si, že tohle by mohla být ještě větší jízda než pětka.

Šestý díl začíná tam, kde pátý skončil. Torettova (Vin Diesel) rodinka se sluní na Kanárských ostrovech i s novým přírůstkem Mii (Jordana Brewster) a Briana (Paul Walker). Krom těchto starých známých postav doslova vmašíruje na scénu i Hobbs v podání Dwaynea „The Rock“ Johnsona.

Ten vypadá, jako když si na natáčení Rychle a zběsile odskočil od jednotky G. I. Joe, a krom škrcení, mlácení a střílení všeho, co se mu postaví do cesty, taky hází jednu hlášku za druhou. Prostě The Rock, jak ho známe.

Po jeho boku se objevuje nová tvář ve formě vyvinuté agentky Riley, která mu úspěšně nahrává na jeho hláškovací smeče a občas taky vytasí trochu toho bojového umění. Agentku Riley ztvárnila Gina Carano, jejíž původní povolání, než se dala na dráhu hereckou, se odehrávalo stejně jako to Rockovo v zápasnickém ringu. Spolu tak tvoří dokonalý páreček.

Zápletka? Koho to zajímá…

Po úvodu známém z traileru, kdy Hobbs oznámí Domovi, že Letty žije, se rozjíždí staré známé sestavování týmu. Vrací se většina členů týmu z pátého dílu v čele s Gisele (Gal Gadot), Hanem (Sung Kang), T. J. Parkerem (Ludacris) a samozřejmě Romanem (Tyrese Gybson). Ten je v šestém díle hlavním humoristou, když se díky svojí hamižnosti a neustávající skepsi stává terčem posměšků všech ostatních včetně Hobbse.

 

video
play-sharp-fill

Hobbs po Dominicovi a jeho rodině chce, aby zastavili zločince jménem Owen Shaw (Luke Ewans), v jehož gangu zlodějů je i Letty (Michelle Rodriguez). Oplátkou za jeho dopadení, získá Dominicův tým amnestii a bude vymazán z rejstříku trestů.

Proč chce Hobbs Shawa dostat, je předmětem spoileru, a tedy neradno prozrazovat. Je však třeba říci, že pokud se budete zrovna hrabat v popcornu a tahle část vám unikne, tak o nic nepřijdete. Zápletka tu totiž, jak je u této série zvykem, není důležitá a koneckonců ani nedává smysl. Ale co na tom, když perfektně slouží jako důvod k tuctu honiček, přestřelek, technickým vymoženostem a drsným hláškám mezi tím vším. Toho je tu totiž dost.

Zařadíme šestý stupeň

Rozdíl mezi pátým a šestým dílem je totiž právě v akci. Tam, kde si pátý díl hrál na Mission: Impossible a snažil se budovat napětí postupně, tam se šestý díl vrhá rovnou do akce a je poměrně jedno, jestli ta akce zapadá do děje. Ono po minutě honičky, která vás přirazí do sedačky, pochopíte, že tenhle film nechce, abyste používali mozek. Jen se bavili – a o tom to je.

Můžete se tedy těšit na spoustu soubojů muže proti muži (proč nevyužít Rocka, když ho tu máme), spoustu přestřelek a také i několik závodů, kterými se režisér tak trochu snaží kompenzovat jejich absenci v předchozím díle.

Justin Lin zřejmě správně vycítil, že to, co fanoušci chtějí, není James Bond křížený s Ethanem Huntem, ale řádná dávka honiček, gagů a zkrátka zábavy, jak má být. A to se mu v rámci možností daří.

Verdikt Petra Běleckého:

petr-beleckyVězte, že pokud jste se přišli do kina bavit, tak se bavit budete. Když zapomenete, že existují nějaké fyzikální zákony (fyzika sice není mojí silnou stránkou, ale něco mi říká, že zlikvidovat tank nebo letadlo pomocí tří aut prostě nejde) a že vše, co se děje ve filmu, je tak trochu podobno počítačové hře, tak si ty dvě hodiny filmu náramně užijete.

Justin Lin pojal film jako jedno velké hřiště, a pokud v sobě tedy máte to malé děcko, které má rádo autíčka a občas s nimi rádo mrskne o zeď, není důvod, proč na Rychle a zběsile nejít. Teď už jen počkat na sedmý díl s Jasonem Stathamem.

Hodnocení: 70 %

Verdikt Martina Pešky:

martin-peska-75-100 (1)Šestka Rychle a zběsile nezačíná zdaleka tak rychle a zběsile, jak sliboval finální trailer. Domův tým toho ze začátku víc nakecá, než odřídí. Po řečech o rodině a táhnutí za jeden provaz se vše zhruba v polovině stopáže prudce změní. Rozjede se megashow, kde nechybí nadupané káry, dámské prdelky, několik opravdu krutopřísných svalovců a neuvěřitelných akčních scén plných náhod a štěstí, které jsou už mimo jakoukoli toleranci, co se týče uvěřitelnosti.

Jsou to ale nejlepší chvíle filmu, kdy se budete smát a s dalšími diváky v sále tleskat. Kam se hrabou všichni komiksoví superhrdinové se svými schopnostmi nebo šílené filmové počiny Roberta Rodriqueze! Letní odpočinková zábava právě začíná!

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Rychle a zběsile 6. Všechny cesty vedly k akci na druhou