Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Nová sezóna Národního divadla přinese čtrnáct premiér a sňatek z rozumu

Foto: Majestátní budova Národního divadla na nábřežíPražský kulturní svatostánek chystá pro sezónu 2011/2012 celkově čtrnáct premiérových inscenací. Dnem 1. ledna se pak divadlo majetkově spojí se Státní operou Praha, která připravuje další čtyři novinky.

Interiér Národního divadla

Obstojí premiérový repertoár přední české scény u diváků? Zdroj: Národní divadlo

Strukturální změnu oznámilo Národní divadlo oficiálně na jaře tohoto roku. Přesto, že spojení se Státní operou Praha proběhne již k 1. lednu 2012, diváci změnu zaznamenají jen stěží.

„Divadelní sezóna v obou institucích proběhne ještě odděleně, i prodej vstupenek bude stejný jako doposud. Až teprve v sezóně 2012/2013 dojde k výraznějším změnám v naší komunikaci s divákem,“ komentoval situaci Ondřej Černý, ředitel Národního divadla.

Činohra klasická, pohádková i moderní

Činoherní soubor Národního divadla čeká první z celkových osmi premiér již koncem října. Nejnovější hru úspěšného českého dramatika Petra Zelenky s názvem Ohrožené druhy uvede Nová scéna poprvé ve středu 26. října.

O dva týdny později se první sezónní novinky dočkají prkna hlavní budovy Národního divadla. A bude to rovnou Král Lear, Shakespearova hra všech her. Titulní, mnohdy vysněná role herců, byla svěřena Davidu Prachařovi.

Přečtěte si: Divadlo v Dlouhé vsází na Čechovovy Tři sestry

Na konci listopadu, konkrétně ve čtvrtek 24. listopadu, čeká nejen na malé diváky premiéra pohádky Deváté srdce. Režie se stejně jako při stejnojmenné filmové verzi ujme Juraj Herz.

Foto: David Prachař, Ondřej Pavelka a David Matásek ve hře Čekání na Godota

David Prachař (vlevo) si v nové sezóně zahraje mimo jiné Shakespearova Leara

První činoherní premiérou kalendářního roku 2012 bude Má vzdálená vlast v režii Filipa Rajmonta. Sugestivní drama o tom, čeho nejzvrácenějšího byl schopen komunistický režim, uvede Nová scéna 2. února.

Únorovou premiérou, tentokrát na jevišti Stavovského divadla, bude také hra s prostým názvem Enron. „Začalo to Enronem. Pád této gigantické energetické společnosti v roce 2001 předznamenal současnou světovou finanční krizi,“ uvádí do tématu divadelní bulletin. Hra dramatičky Lucy Prebblové je od roku 2009 úspěšně uvedena ve Velké Británii a nyní dobývá evropská prkna.

Nepřehlédněte: Lístky do Národního divadla na září koupíte téměř za polovinu

Do konce sezóny 2011/2012 se pak diváci ještě dočkají činoherní premiéry Figarovy svatby, dále komorní inscenace Karla v režii Jana Kačera a inscenace Nosorožec z pera mistra absurdního dramatu Eugéna Ionesca.

Don Giovanni se vrací na místo činu

Příznivci opery se mohou v nové sezóně těšit nejen na čtyři premiérové inscenace, ale také na řadu výjimečných koncertů. Již v říjnu se na programu objeví premiéra české operní klasiky. Jakobín Antonína Dvořáka bude uveden u příležitosti 170. výročí narození slavného hudebního skladatele.

Foto: Eva Urbanová v představení Tosca

Známá operní pěvkyně Eva Urbanová letos oslavila životní jubileum Foto: Hana Smejkalová

V nadcházejícím kalendářním roce 2012 představí operní soubor Národního divadla nově inscenaci Čarokraj, určenou pro děti a jejich rodiče, dále operu Gloriana a Mozartova Dona Giovanniho, který bude uveden, stejně jako při své premiéře v roce 1787, na jevišti Stavovského divadla.

Baletní oslava šéfových desátých narozenin

Baletní soubor pod uměleckým vedením Petra Zusky chystá pro novou sezónu dvě premiéry a jeden speciální projekt.

V polovině listopadu poprvé uvidíte představení se souhrnným názvem Moonshine. Choreografem tanečního večera je Christopher Bruce, tvář slavného Ballet Rambert v Londýně. Kromě jeho osoby jsou pojítkem inscenace Moonshine hudební skupiny, konkrétně The Waterboys, Bob Dylan a Rolling Stones.

Foto: Šéf baletu ND Petr Zuska v představení Faust

Šéf baletu Petr Zuska v představení Faust Foto: Pavel Hejný

Druhou, podstatně tradičnější premiérou sezóny 2011/2012 bude Šípková Růženka s okouzlující hudbou Petra Iljiče Čajkovského.

Speciálním tanečním projektem je pak Petr Zuska Gala X, který, jak název napovídá, shrnuje desetiletou choreografickou tvorbu uměleckého šéfa baletu Národního divadla. První galavečer bude k vidění 10. května 2012.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nová sezóna Národního divadla přinese čtrnáct premiér a sňatek z rozumu