Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Nová scéna a Laterna magika: Uvidíme hraného Aloise Nebela i staré známé

Redakce

Redakce

12. 9. 2012

Laterna magika i Nová scéna se v nadcházející sezoně zaměří na skloubení několika uměleckých směrů v zajímavých projektech. Nebudou chybět ani ty, kdy si diváci umění sami osvojí.

FOTO: Nova scén, pohled z boku

Co nabídne v nové sezoně Nová scéna a Laterna magika? Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Spolupráce Laterny magiky a Nové scény představí 14. února příštího roku první společný projekt s názvem Vidím, nevidím. Inscenace je určena především rodinnému publiku.

Filmová režisérka Maria Procházková, která je známá filmem Kdopak by se vlka bál, zvolila jako hlavní hrdinku slabozrakou holčičku Agátu. Agáta má svůj vlastní svět, kde se běžné životní situace mění na kouzelná dobrodružství.

FOTO: VIDÍM, NEVIDÍM

VIDÍM, NEVIDÍM, to je, oč tu běží Zdroj: Laterna magika

„Laterna magika se tak v této rodinné inscenaci vydá prozkoumat možnosti interakce mezi klasickou animací a živými činoherci a tanečníky s využitím prvků černého divadla,“ říká šéf Laterny magiky Zdeněk Prokeš. V únoru se tedy můžete těšit na propojení herecké, taneční i technické složky v jednom projektu.

K tématu: Národní divadlo představilo nový program

Kromě novinek se ale Laterna magika nevzdá osvědčených kusů. Jedno z nejúspěšnějších představení, Kouzelný cirkus, čeká 35. výročí od premiéry. Poeticky naladěná inscenace ukazuje boj mezi dobrem a zlem. Pro přiblížení tohoto tématu dětem jsou hlavními postavami klauni a děj se odehrává v cirkusovém prostředí.

FOTO: Kouzelný cirkus

Klauni budou bojovat s dobrem a zlem

Nebude chybět ani představení z roku 2011 Legendy magické Prahy, jehož režisérem je zakladatel černého divadla Jiří Srnec.

Pro diváky, kteří nevědí, jakou inscenaci si mají z repertoáru Laterny magiky vybrat, je připravená inovovaná verze Cocktail 012 – The Best Of. Tímto představením v roce 2008 Laterna magika oslavila 50. výročí od svého vzniku na Expu 58 a byla průřezem 50leté tvorby souboru.

FOTO: Nová scéna

Nová scéna představí zajímavé projekty. Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Ani Nová scéna nezůstane pozadu. Prázdninová nonstop jízda, která zabrala piazzettu Národního divadla a věnovala se převážně pouličnímu umění, plynně přejde do nové sezony. Diváci se dočkají dvou speciálních filmových projekcí.

Nová scéna ve filmovém kabátu

Caesar musí zemřít je italské drama režisérů Paola a Vittoria Tavianiových. Zkouška Shakespearovy hry Julius Caesar je zasazená do vězeňského prostředí a role herců převezmou sami vězni.

Čtěte také: Národní a Městská oprášila webové stránky

Druhá projekce bude neméně zajímavou. Pokud jste v kinech zhlédli film Alois Nebel a zajímalo by vás, jak film vypadal ještě před rotoskopickým převedením, máte šanci vidět film s živými herci. Tento projekt se uvádí pouze 7. října na prknech Nové scény.

FOTO: Alois Nebel

Aloise Nebela tentokrát uvidíte naživo Zdroj: aloisnebel.cz

Letos druhý ročník mezinárodní konference Muta Morphosis, který nese podtitul Pocta nejistotě, se bude konat v prosinci. Nová scéna na něm spolupracuje s Akademií věd ČR. Téma spojení vědy a různorodých uměleckých žánrů ponesou jak semináře, tak workshopy. Konferenci doplní převážně multimediální představení s názvem Straw Man.

Nová scéna se chce kromě zajímavých projektů zaměřit i na přímou spolupráci s diváky. Proto do nové sezony připravuje dramatická cvičení či kurzy moderního i klasického tance.Vše je pod dohledem zkušených lektorů a více informací se můžete dozvědět na oficiálních stránkách Nové scény.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nová scéna a Laterna magika: Uvidíme hraného Aloise Nebela i staré známé