
Od 3. března 2011 uvede Laterna magika nové představení Legendy magické Prahy. Projekt vychází z představení Černého divadla Jana Srnce, hudbu zkomponoval Kryštof Marek, známý klavírista a jazzový muzikant. Choreografie byla svěřena do rukou Petra Zusky. Tématem, jak již název napovídá, jsou legendy a mýty, které vznikaly především v pražském ghettu.

Laterna magika se stala čtvrtým uměleckým ansámblem Národního divadla Foto: Bára Bednaříková, Topzine.cz
Laterna magika čerpá ze spojení s Národním divadlem, které proběhlo v půlce loňské sezóny, stala se tak čtvrtým uměleckým ansámblem ND. Díky tomuto spojení budeme moci zhlédnout Legendy magické Prahy, představení spojující tanec, černé divadlo i výtvarné umění. Kostýmy a masky totiž navrhla akademická malířka Šárka Polak Hejnová. Architekt Miloslav Heřmánek zase dostal na starosti scénografii.
Představení vychází z Černého divadla Jiřího Srnce, kde se objevila tato témata v inscenacích Legendy staré matky Prahy a Ahasver. Sám Jiří Srnec se proto ujal scénáře a režie. V Laterně dostává představení novou podobu. „Jedná se po delší době o projekt, který vychází z principů Laterny magiky, bude navazovat na její umělecký odkaz a odkaz jejích tvůrců,“ vysvětluje umělecký šéf Laterny magiky Zdeněk Prokeš.
V představení uvidíme více než jeden mytický příběh
V Legendách magické Prahy uvidíme například příběh nejznámějších obyvatel Faustova domu, Fausta a alchymisty Edwarda Kelley. Dále legendu o Chaině, dceři židovského obchodníka, která odmítá nabízené ženichy a vedena láskou tajemného Pána řeky Vltavy vstupuje do vody a vracívá se po střechách jen v podobě zelené kočky. Vystupuje zde postava Rudolfa II., a to v další legendě o Golemovi. Nakonec se dostaneme i k příběhu o stvoření staroměstského orloje. Všechny příběhy stmeluje postava Kráčivce, průvodce dějem a aktéra událostí.
Lákadlem pro diváky bude jistě choreografie Petra Zusky, šéfa baletu Národního divadla. Petr Srnec o jejich spolupráci říká: „Mám samozřejmě určité představy, které s Petrem Zuskou probírám. Pro mne je pocta, že je ochotný pracovat na mé inscenaci, obdivuji jeho práci a invenci, s jakou tvoří. Za některými věcmi si ale stojím, v mém divadle je například vždycky místo pro improvizaci, proto je mi třeba blízký William Forsythe. Chci po tanečnících a hercích, aby dělali to, co v daný moment cítí, a rád bych taková místa měl i v Legendách.“
Legendy magické Prahy
Laterna magika
Námět, scénář, režie: Jiří Srnec
Choreografie: Petr Zuska
Hudba: Kryštof Marek
Kostýmy, masky: Šárka Polak Hejnová
Scénografie: Miloslav Heřmánek
Premiéra 3. března 2011.