×
TOPZINE.cz

Nejostřejší paprička světa pochází z Chile. Propálila vědcům rukavice

Vědci na univerzitě v Chile objevili novou papričku, která nahradila svou předchůdkyni jménem Bhut Jolokia  na pozici nejpálivější papričky světa. Seznamte se s Trinidad Moruga Scorpion.

FOTO: Chilli paprička
Chilli paprička sice pálí, ale s novou papričkou Trinidad Moruga Scorpion se nedá vůbec srovnat. Foto: sxc.hu

Trinidad Moruga Scorpion je paprička velikosti zhruba golfového míčku. Její velikost ale může klamat, neboť na škále pálivosti (tzv. Scovilleho stupnice, na které běžná feferonka dosahuje hodnoty přibližně 2 500 SHU) mohou některé její plody mít až 2 000 000 SHU.

Pálivý rekordman

Zařadila se tak mezi nejpálivější papričky světa, které už mohou být zdraví nebezpečné. Feferonky prodejné v běžných obchodech mohou způsobit jen pálení a u citlivějších jedinců zrudnutí a pocení. Tyto papričky ale vyvolávají pláč, opuchnutí a bolest. Trinidad Moruga Scorpion pálí dokonce i přes čtyři vrsty latexových rukavic!

Scovilleova stupnice měří pálivost chilli papriček. Papriky obsahují látku kapsaicin, která stimuluje receptory nervových zakončení jazyka a způsobuje tak pocit pálení. Počet Scoville jednotek pálivosti (Scoville heat units, SHU) označuje přítomné množství kapsaicinu.

„Kousnete si a máte pocit, že to není tak hrozné. Jenže pak to začne být horší a horší. Pálení se postupně zvyšuje. Je to docela brutální,“ reagoval na pálivost expert na chilli papričky Paul Bosland.

Čtěte také: Restaurace Hello Kitty nabízí růžové menu a kočičí burgery

Paprička si na hodnocení pálivosti bude muset ještě počkat, i tak má ale své místo v Guinessově knize rekordů jisté.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..