Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Noomi Rapace: Životopis podivínky, kterou lákají nevyrovnané povahy

Redakce

Redakce

26. 6. 2012

FOTO: Noomi Rapace ve filmu PrometheusPokud ji znáte jako Lisbeth Salander ze švédské filmové trilogie Milénium, zřejmě byste ji na ulici nepoznali. Jenže zajímavou tvář Noomi Rapace byste si měli co nejdřív zapamatovat – ještě ji uvidíte často.

FOTO: Noomi Rapace ve filmu Prometheus

Rapace jako archeoložka Elisabeth, pátrající ve filmu Prometheus po otázkách lidského bytí. Odoláte? Zdroj: distributor filmu

Mnoho diváků zklamalo, když ve druhém díle Sherlocka Holmese z plátna brzy zmizela půvabná Rachel McAdams a záhy ji vystřídala nenápadná Noomi Rapace. Jenže i diváci, kteří ji do té doby neznali, museli uznat, že na té dívce něco je. Aby ne: řada kritiků i diváků stále trvá na tom, že právě její ztvárnění role Lisbeth Salander v trilogii Milénium činí z filmů tak výjimečné počiny.

Ale to bychom předbíhali. Noomi se narodila s příjmením Norén ve švédském Hudiksvallu, městečku s pouhými 15 tisíci obyvateli. Její rodiče však brzy začali žít odděleně, a tak se malá Noomi v pěti letech odstěhovala s matkou a nevlastním otcem na Island. Její rodiště však bylo oproti novému bydlišti velkoměsto – budoucí herečka totiž vyrůstala v obci Flúðir, kde žijí necelé čtyři stovky obyvatel.

Přesto právě tam začala její filmová kariéra. V sedmi letech si zahrála malou roli v islandském filmu Ve stínu havrana a ta zkušenost se Noomi tak zalíbila, že se rozhodla, že se stane herečkou. V patnácti letech proto opustila Island a vydala se do Stockholmu studovat divadelní školu.

[youtube_660]ZHzsVApNlV0[/youtube_660]

Její kariéra pak stoupala strmě vzhůru. Stala se úspěšnou filmovou, televizní i divadelní herečkou, a tak není divu, že získala prestižní roli ve švédském filmovém zpracování slavné trilogie Milénium od zesnulého spisovatele Stiega Larssona. Díky této průlomové šanci se z Rapace stala hvězda nejen doma ve Švédsku, ale i za hranicemi.

Velmi křehké (rodinné) vztahy

A upřímně, lze si pro roli lehce vyšinuté, avšak otrlé počítačové hackerky představit někoho lepšího? Skoro se zdá, jako by drsňačka Noomi byla předobrazem Lisbeth. V dětství se chtěla podobat klukům, údajně vypila klidně lahev whisky za večer. Sama si propíchla nos, uši a obočí, aby mohla mít piercing. Dokonce si sama zkusila udělat tetování… „A také jsem tvrdohlavá jako Lisbeth,“ přiznává Rapace.

Do životní role se však žila natolik, až se to podepsalo na jejím chování v osobním životě. Začala být agresivní, což prý její rodina těžce nesla, a tak se v roce 2011 po deseti letech rozvedla s manželem Olou. Herečka to nepopírá: „Byla jsem agresivní nejen vůči mužům, ale i ženám. Cítila jsem se, jako by mě každý zpochybňoval – tak jsem se s nimi chtěla prát.“

FOTO: Noomi Rapace jako Lisbeth Salander

Noomi Rapace, jak ji máme nejraději – jako hackerka Lisbeth Salander.

S Olou ale zůstali přátelé a v letošním roce půjde do kin film Knockout, kde si zahrají bok po boku. Z manželství zůstal Rapace devítiletý syn Lev.

V rodině měla Rapace vůbec zvláštní vztahy. S otcem se poprvé potkala v šestnácti letech, jenže vzájemné vztahy stále skřípaly – není divu, když otec rodinu ještě před jejím narození opustil. Nakonec se s ním však usmířila, ale jen nedlouho předtím, než v roce 2006 zemřel na rakovinu. „Bylo mu opravdu líto, že se mnou netrávil víc času. Tak jsem mu odpustila a ulevilo se mi,“ řekla.

Má ráda složité zápletky a lidské povahy

Herecká kariéra Rapace se však stále držela na vzestupné tendenci. Ve stejném roce, kdy se rozvedla, měl premiéru druhý Sherlock Holmes s podtitulem Hra stínů, kde 32letá herečka ztvárnila roli záhadné francouzské cikánky Simzy. Nejednoznačné role i zápletky jsou jí blízké. „Nesnáším, když sleduji film a po první scéně můžu předvídat zbytek příběhu. Myslím, že to je nuda.“

[youtube_660]Ungvb0-zmwA[/youtube_660]

Není však pochyb o tom, že sama nepatří k jednoduchým povahám. A podobné ji i přitahují. „Zajímají mě lidé, kteří nejsou úplně vyrovnaní. Chci poznávat temnou stránku lidí.“ V patnácti však začala abstinovat a po skončení natáčení trilogie Milénium se dokonce odnaučila kouřit.

Pořádně temná je její další velká role ve sci-fi hororu Prometheus, který režíroval Ridley Scott. Očekávaný film sice zatím diváci přijímají lehce rozpačitě, ale na kariéru Rapace určitě negativní vliv mít nebude. Spíš naopak. Otázka však zní, co provede pátrání po počátcích lidské rasy s její složitou povahou?

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Noomi Rapace: Životopis podivínky, kterou lákají nevyrovnané povahy