Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Muži, kteří nenávidí ženy. Je zvrácenější kniha nebo film?

Redakce

Redakce

4. 9. 2010

Je Lisbeth asociální bisexuálka i v knize? Opravdu vložil Stieg Larsson do svého příběhu tolik oplzlých výjevů a morbidních vražd? Nebo bylo jeho dílo příliš fádní, a proto museli přidat filmaři kupu násilí a perverzností?

FOTO: Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy, Zdroj: distributor filmu

Film Muži, kteří nenávidí ženy byl natočen podle prvního dílu Milénia, knižní trilogie od Stiega Larssona. Další dva díly čekají na uvedení do kin. My se však budeme držet první části.

Oceněný Stieg Larsson

Kniha získala ocenění v roce 2005, a to jako nejlepší skandinávský kriminální román. Brzy se stala mezinárodním bestsellerem. A jak to tak bývá, když knížka přináší peníze, najde se vždy někdo z filmové branže, kdo chce kus slávy urvat i pro sebe. Režie se chopil Niels Arden Oplev, v našich končinách nepříliš známý.

Muži, kteří nenávidí ženy, Zdroj: distributor filmu

V kategorii o přehledné uvedení do děje cenu získává…

Larsson připravil svým čtenářům napínavou detektivku, rozvleklou však na více než 500 stranách, což asi každý nepřekousne. Mnozí ztratí trpělivost hned na začátku kvůli poměrně komplikovanému úvodu. Vangerova rodina, kolem které se detektivní zápletka točí, je velmi rozvětvená a občas je téměř nemožné zorientovat se v přibuzenských vztazích. Zvlášť když musíme zároveň sledovat ještě další dvě osy příběhu, tedy soudní proces se sympatickým novinářem Mikaelem Blomkvistem a osudy podivínské Lisbeth Salanderové. Každopádně: kdo se labyrintem vztahů prokouše, jistě nebude litovat.

FOTO: Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy, Zdroj: distributor filmu

Kniha nabízí velice zajímavou zápletku a postupně odkrývá nečekané souvislosti přesně tak, jak by to mělo v každé detektivce být. Když jsou hrdinové v nebezpečí, zažijeme pocity napětí, zároveň se však nedostáváme na pomezí reality a nemožností. Dočítáme se o brutálních vraždách a zohavených tělech, jež jsou zde detailně popsána. Velký prostor je věnován i masochistickým výjevům a informacím o nejhorších sexuálních deliktech. A to vše v hranicích vkusu. Možná právě proto je kniha tak dlouhá – čtenáři dávají desítky stran možnost vydechnout, než je jim předložen další mrazivý výjev.

V kategorii o depresivní atmosféru cenu získává…

Celkově však má kniha lepší atmosféru než film. Je depresivnější, i kvůli většímu množství informací, které snímek prostě neposkytne. To, co zůstane ve filmu zatajeno nebo nevyřčeno, příběh nijak výrazně neovlivní. Avšak právě tato bílá místa jsou důvodem, proč je kniha o stupínek lepší.

FOTO: Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy, Zdroj: distributor filmu

V knize vidíme do hlav Mikaela i Lisbeth, což určuje i náš názor na ně. Největší rozdíl je ve vylíčení nejzajímavější postavy, neortodoxní hackerky Lisbeth. Když sledujeme její uvažování a chování na papíře, nestačíme se divit její bystrosti a snad i trochu pochopíme její vystupování. Film jí naopak ubírá na genialitě a sympatiích. Na stříbrném plátně působí Lisbeth jako kombinace fracka (což částečně je), netopýra a chudinky. Přitom má jasné uvažování a její chování není tak nelogické, jak se občas zdá. Na druhou stranu Kalle Blomkvist je tím Kallem Blomskvitem, jak ho popisuje Stieg Larsson. Chytrý novinář s dobrou intuicí, realista.

Co se násilí a sexuálních perverzností týče, v knize je jich víc. Přesto nepůsobí tak silně jako ve filmu, kde si je člověk nepředstavuje, nýbrž je jejich přímými svědky. Nutno podotknout, že jedna ze závěrečných klíčových scén, návštěva tajné mučírny, byla ve filmu zobrazena mnohem jemněji než je tomu v Larssonově originále. Opakuji – mnohem jemněji.

V kategorii o lepší zpracování příběhu cenu získává…

Filmaři se zuby nehty drželi předlohy a za to jim vzdejme velký dík. Přesto se jim nepodařilo vytvořit mrazivou atmosféru vykreslenou v knize, a proto papírová verze jen těsně vítězí nad svým hraným protějškem. Kniha je propracovanější a nabízí více souvislostí. To už tak bývá. Navíc je však velmi dobře napsána, tvrdě, realisticky, bez zbytečných příkras. Ale ať už si vyberete film nebo knihu, můžu vás ujistit, že nebudete litovat. Muži, kteří nenávidí ženy si pozornost zaslouží.

Filmovou recenzi si můžete přečíst zde.

Kniha:
Český název:Muži, kteří nenávidí ženy
Původní název: Män som hatar kvinnor

Autor: Stieg Larsson
Počet stran: 536
Vazba: Brožovaná
Vydavatel: Host, Brno: 2010
Doporučená cena: 229Kč

Hodnocení: **** (80%)

Film:
Thriller / Krimi
Švédsko / Dánsko / Německo / Norsko, 2009, 152 min
Režie: Niels Arden Oplev
Hrají: Michael Nyqvist, Noomi Rapace, Lena Endre, Ingvar Hirdwall, Björn Granath, Annika Hallin, Michalis Koutsogiannakis
Hodnocení: 4****

 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muži, kteří nenávidí ženy. Je zvrácenější kniha nebo film?