Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Noa bude na Eurovizi reprezentovat za Izrael

Martin Peška

Martin Peška

14. 1. 2009

Židovská zpěvačka jemenského původu Noa, vlastním jménem Achinoam Nini, se společně se svou spolupracovnicí Mira Awad bude 16. května reprezentovat Izrael v soutěži Eurovision. Letošní ročník soutěže se uskuteční v Moskvě.

Noa okouzlila svým hlasem i české fanoušky na hlavní scéně loňského ročníku multikulturního festivalu Colours of Ostrava. Její ostravský koncert obsahující směsici popu, rocku, jazzu a world music s nádherným hlasem v popředí se stal součástí oslav 60. výročí založení samostatného státu Izrael.

Ačkoliv rodiče Noy pocházejí z Jemenu, zpěvačka od svých dvou let žila v New Yorku. Do Izraele přijela až jako sedmnáctiletá. aby se v sedmnácti vrátila do Izraele. Nyní jako čtyřicetiletá zpěvačka tvoří duo s arabskou křesťankou Mira Awad, se kterou nahrála například hit Beatles We Can Work It Out.

V úzké spolupráci s Nou byli dříve i palestinští  a arabští hudebníci. S alžírským zpěvákem Khaledem natočili Lennonovu písničku Imagine, kterou poprvé zazpívali na Světovém ekonomickém foru v New Yorku s Bonem a Peterem Gabrielem za zády. Slyšet jste ji také mohli ve filmech Johanka z Arku a Život je krásný.

Podle deníku Maariv si Noa vybrala Miru ke spolupráci na písni pro soutěž sama. Izraelci však mají výběr zpěváků do Eurovize za politicky motivovaný. Obě se angažují v mírovém hnutí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Noa bude na Eurovizi reprezentovat za Izrael