Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Nirvana shop aneb Oblečte se ve znamení grunge stylu

Linda Zikmundová

Linda Zikmundová

22. 12. 2009

Kurt cobaine2V devadesátých letech  na hudební scéně zářil nový rock’n’roll, lehce ošoupaný grunge. Jeho královským párem se stali Kurt Cobain a Courtney Love. A do čeho se královský pár oblékal?

Chris Cornell - Zpěvák kapely Soundgarden, Zdroj: fashiongrunge.com

Chris Cornell – Zpěvák kapely Soundgarden, Zdroj: fashiongrunge.com

Grunge jako hudební žánr vznikl v osmdesátých letech minulého století ve Spojených státech amerických a jako mnoho dalších měl i tento vliv na odívání svých posluchačů. Ikonou grunge hudby i módy se stal, jak už bylo řečeno, i vzhledem ke své předčasné smrti frontman skupiny Nirvana Kurt Cobain. Vrcholné období tohoto stylu nastalo v roce 1991, kdy Nirvana vydala své album Nevermind a skupina Pearl jam album Ten.

Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Název  tohoto stylu údajně pochází od jednoho z hudebníků a znamená „roztrhaný a špinavý“. Tomu také odpovídá představa o grunge oblečení. Velké oblibě se těší staré, roztrhané a co nejvíc opoužívané a obnošené kousky. V původním slova smyslu grunge znamenalo také typické oblékání v některých menších amerických městech přizpůsobené chladnému počasí. Grunge se vyrovnává se společenským odcizením, touhou po svobodě, nudou, apatií a depresemi. Správný vyznavač grunge se nestará o to, jestli někoho šokuje nebo ne, a netouží být středem pozornosti

Grunge říká: neutrácejte za oblečení ani za úpravu vlastního zevnějšku. Stejnou službu udělají i svršky ze second handu nebo blešího trhu. Takže co na sebe? Poznávacím znamením grunge je stoprocentně kostkovaná flanelová košile v jakékoli barevné kombinaci. Kostka je také nejtypičtějším grunge vzorem. Můžeme ji najít na šatech, vestách, sukních atd. Flanelku je třeba doplnit vybledlými, ošoupanými, lehce jetými džínami. Základními barvami jsou černá, bílá, červená, hnědá nebo béžová. Kromě flanelu je oblíbeným materiálem také bavlna.

Kurt Cobain, Zdroj: kurtcobainnews.wordpress.com

Kurt Cobain, Zdroj: kurtcobainnews.wordpress.com

Grunge je unisex až androgynní a více než jinde zde platí pravidlo DIY – „do it yourself“ (udělej si sám). To znamená: sami si obnosíte, sami si ozdobíte, sami si roztrháte. Správný grunge fanoušek by si nikdy nekoupil v obchodě předem záměrně roztrhané džíny. Kromě kalhot se tohle pravidlo uplatňuje na tričkách, která jsou zdobena obrázky kapel nebo vlastnoručně vyrobenými nápisy (od názvů kapel až po různé ironické věty apod.).  Obdobné je to se svetry a mikinami. Vše je volné, vytahané, dlouhé a plandavé. Typickou grunge obuví jsou conversky, ale nosí se také těžké a vysoké boty, například martensky.

Vlasy mohou mít jakoukoli délku, u mužů jsou lepší dlouhé. Pokud jsou obarvené, správně zanedbaný výraz získáte díky odrostům. Povolené a žádoucí jsou také dredy. Typický grunge účes vypadá, jako by jste právě vstali z postele. Doplňky v tomto stylu nehrají tak důležitou úlohu jako například u punku. Dívky mohou doladit sukně a šaty potrhanými punčochovými kalhotami nebo síťovanými punčochami. Oblíbené jsou nezvyklé kombinace drsného a jemného, například květované šaty a těžké martensky. Pokud se doplňky objeví, pak jsou to nejčastěji klobouky, baseballky, kožené náramky nebo tetování a piercingy.

Grunge podobně jako mnoho dalších stylů oblékání ovlivnilo světovou módu. V kolekcích mnoha návrhářů se objevují takto laděné kousky. Do běžných obchodů se rozšířilo záměrné roztrhané a ošoupané oblečení. Ale nic není grunge víc vzdáleno než módní průmysl, protože grunge kašle i na ten.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nirvana shop aneb Oblečte se ve znamení grunge stylu