Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Nejprodávanější dětské knihy: Roztomilá zvířátka nikdy nezevšední

Obr: peter-rabitt-youtubeInternetový server Literacy Guru zveřejnil článek o nejprodávanějších dětských knihách všech dob. Které to jsou? Příběh pavoučice Šarloty, králíka Petra a štěňátka Poky.

Obr: peter-rabitt-youtube

Králík Petr Beatrix Potterové, Zdroj: youtube.com

Ačkoliv první dětské knihy vznikaly již v sedmnáctém století, výrazněji se toto odvětví tištěné literatury prosadilo až ve dvacátém století, kdy se pomalu stávalo výhodným byznysem. A to zejména po druhé světové válce s měnícím se životním stylem a růstem příjmů. V současné době mají dětské knihy na trhu nezastupitelné místo. Knihy už nejsou neuchopitelným luxusem, děti jsou čím dál tím víc zvídavější a rodiče touží svým potomkům přiblížit jejich vlastní dětství prostřednictvím knih, které kdysi oni sami tak rádi čítávali. Zkrátka dobrý dětský příběh nikdy nezestárne…

Nestárnoucí příběhy, na kterých děti rostou

Třeba jako Šarlotina pavučinka (Charlotte´s Web) Američana Elwyna Brookse Whitea o pavoučici jménem Šarlota, která svým důvtipem zachránila život prasátku Wilbury, aby neskončilo na pekáči. Od prvního vydání v roce 1952 se této pohádky prodalo na čtyřicet pět miliónů výtisků. Příběh se dočkal dvou filmových zpracování – v roce 1973 a nověji v roce 2006. V objemu prodeje šlape na paty Šarlotě králík Petr. Neboli Pohádka o Petru králíkovi (The Tale of Peter Rabbit) britské spisovatelky a kreslířky Beatrix Potterové vydaná poprvé v roce 1902. I její pohádky byly zfilmovány.

Důkazem toho, že oblíbené jsou zejména dětské knihy, kde hlavními hrdiny jsou zvířátka, je i kniha Štěnátko Poky (The Poky Little Puppy) z pera americké autorky Janette Sebring Lowrey, vydaná roku 1942. Knihu ilustroval Gustaff Tenggren, jeden z nejvýznamnějších kreslířů pohádkového světa Walt Disney. Příběhu o nezvedeném štěněti se prodalo více než čtrnáct miliónů výtisků. Mezi nejprodávanější knihy, mezi pohádkami pro nejmenší, ale zapadla i novela Outsideři (The Outsiders) Susan Eloise Hintonové. Autorky, která je nejen v rodných Spojených státech velmi oblíbená dospívající mládeží.


Video: Filmové zpracování Outsiderů s hvězdným filmovým obsazením (1983).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejprodávanější dětské knihy: Roztomilá zvířátka nikdy nezevšední