Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Nejnavštěvovanější památky ČR: Na vrcholu je stále Praha, ale i Terezín

Redakce

Redakce

11. 4. 2012

Pražský hrad

Loňský rok byl pro Českou republiku v oblasti turistiky velmi příznivý. Služeb českých ubytovacích zařízení využilo kolem 6,8 miliónu zahraničních turistů. Bylo to vůbec nejvíc v celé historii.

FOTO: prazsky hrad

Nejoblíbenějším cílem turistů byl opět Pražský hrad. Foto: Eva Chytková, TOPZINE.cz

Podle údajů Českého statistického úřadu zlomila tato návštěvnost bývalý rekord z roku 2007, kdy do Česka zavítalo asi 6,7 miliónu zahraničních turistů. Vzrostl také počet přenocování zahraničních návštěvníků Česka, který dosáhl 19,9 milionu, což bylo o 8,1 procenta více než v roce 2010. Tento údaj v praxi znamená prodloužení průměrné doby pobytu zahraničních turistů. Potěšující tedy také je, že většina návštěvníků se v naší zemi zdržela déle než v minulosti.

Žebříček návštěvnosti vede hlavní město Praha se 4,43 milióny zahraničních turistů, následována Karlovarským krajem se 490 tisíci návštěvníky a Jihomoravským krajem se 409 tisíci cestovateli.

Čtěte také: Česká lázeňská města lákají stále více turistů. Hlavně z Ruska

Nejnavštěvovanější místem naší metropole je tradičně Pražský hrad a jeho katedrála sv. Víta, dále Staroměstská radnice, pražská zoo, Židovské muzeum, Karlův most, Národní muzeum, Národní galerie, Petřínská rozhledna nebo Aquapalace Praha. Za oblíbeností Prahy stojí především její známost až provařenost v cizině.

Turistické stálice: Lednice a Terezín

Mimo Prahu jsou nejnavštěvovanějšími destinacemi Karlovy Vary, památník holocaustu v Terezíně, zámek v Českém Krumlově, Lednici a Hluboké nad Vltavou. Velmi navštěvovaný je také zábavní komplex Babylón v Liberci, Zoo Dvůr Králové nebo Moravský kras.

FOTO: pamatnik terezin

Temná historie Terezína láká taky mnoho turistů. Foto: Jana Samcová, TOPZINE.cz

Co vedlo k takovému přírůstku návštěvníků v posledním roce? Vedle stále se zlepšujících služeb v Česku a nepříliš slunečného počasí minulého roku k tomu vedla zlepšující se ekonomická situace v Německu a přibývající počet movitých Rusů.

Podívejte se na dědictví Lichtenštejnů v Lednicko-valtickém areálu

„Na výborných výsledcích roku 2011 se významně podíleli turisté z Ruska, kterých letos přijelo do ČR rekordních 570 tisíc. Počet ruských turistů dokonce o 70 tisíc překonal náš předběžný odhad z počátku ledna,“ uvedl Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism.

Rusové byli po Němcích druhými nejčastějšími návštěvníky Česka. Vzrostl také počet dalších tradičních návštěvníků naší země: Poláků, Italů, Francouzů, Slováků nebo méně tradičních Brazilců a Číňanů. Turistický ruch se tak stává pro naši zemi čím dál významnějším odvětvím.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejnavštěvovanější památky ČR: Na vrcholu je stále Praha, ale i Terezín