Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nejlepší filmové role roku 2010: Je libo vtipného šílence nebo radši sexy génia?

Redakce

Redakce

28. 12. 2010

Letošní rok nám naservíroval nejednu filmovou postavu, která se postupně stává legendární (ať už v tom dobrém, nebo špatném slova smyslu). U některých se stačí podívat jen na oficiální plakát k filmu – a už víte, na čí jste adrese. Která role byla letos pro vás tou nejlepší?

Filmových rolí je nespočet, několikanásobně více než samotných snímků. Proto není úplnou samozřejmostí, že se někdo na výběru shodne. A přesto – v naší rubrice vyhrál mezi filmovými rolemi Marvin z Redu. Ano, ten šílenec s tváří Johna Malkoviche, který měl schovaný palební arzenál v králíčkovi a na bombě měl přidělaný budík pro předškoláky. Agenti CIA holt ještě pořád táhnou, zvlášť když jsou ve výslužbě.

Dvě herecké stálice si také vysloužily obdiv za svoji filmovou roli. Leonardo DiCaprio možná zazářil v Počátku, palce nahoru od nás ale dostává za Prokletý ostrov, v němž vlastně není úplně jasné, jaká byla jeho role – šílenec, nebo zmanipulovaný chudák? Druhým ostříleným hercem je Johnny Depp, který se možná objevil v ne úplně povedené Alence v říši divů, ovšem zařídil jí minimálně jednu hvězdičku navíc. Taky se na scéně objevilo pár nováčků, které jsme možná už předtím znali, ale až teď si vysloužili filmové ostruhy. Jesse Eisenberg si střihnul facebookového génia v The Social Network, Sharlto Copley zase vedlejší roličku v A-Teamu (ovšem tu nejlepší roličku). Celkem neznámý Eric Elmosnino ohromil svým ztvárněním bohéma a šansoniéra Serge Gainsbourga ve stejnojmenném snímku. Caseyho Afflecka známe už déle, ovšem tentokrát nás okouzlil svým násilnickým magorem v krimi dramatu Vrah ve mně. Došlo ale i na jednu ženu, a to ještě Švédku – z neznámé Noomi Rapace se stala díky trilogii Milénium hvězda a její hackerka Lisbeth se stala zapamatovatelnou už jen díky své šílené vizáži. I kreslení hrdinové nám mohou učarovat, kdo ale čeká roztomilého medvídka, pěkně by se pletl – tentokrát je tím nej neustále opilý Skot z Iluzionisty. Na závěr získali titul nejlepší role dva Angličani, kteří by jeden bez druhého nemohli být, a tak musíme nominovat opět oba. Sherlock Holmes a doktor Watson umí pobavit i více než sto let od jejich vzniku!

Radek Lang (editor Filmu a TV)

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg – Jesse Eisenberg – The Social Network

Geniálně podaná role génia, který v pravou chvíli udělal pravou věc. Nelze neobdivovat. Charisma, projektující se mozkem, překonalo i charisma steroidů v nadupaných Postradatelných. Jedinou konkurencí Markovi byl letos snad jen zahradník Trejo (Machete).

Pavlína Nouzová (zástupkyně editora Filmu a TV, recenzentka)

Sherlock Holmes a doktor Watson – Robert Downey Jr. a Jude Law – Sherlock Holmes

Tahle dvojka se pro mě stala nejlepšími filmovými postavami už po prvním zkouknutí filmu. Uznávám, že má svoje mouchy. Není dokonalý, chvílemi hapruje scénář a akčním sekvencím ke konci dochází dech… Ale! Díky těmhle dvěma (musím to přiznat) sexy krasavcům s charismatem až na půdu to dokážu všechno přehlédnout. Bez nich by Sherlock neměl to kouzlo, a přišel by minimálně o polovinu fanynek. Vyhlašuju Sherlocka Holmese nejsvůdnějším filmem roku!

Nela Christovová (zástupkyně editora Filmu a TV, profilářka)

Bývalý agent CIA Marvin Boggs – John Malkovich – Red

Není lehké vybrat jednu postavu, protože v Redu jsou nejlepší úplně všichni. Pošahaný Marvin u mě vyhrál asi díky tomu šílenému výrazu, s nímž objímá svého růžového králíčka… Ve kterém má ovšem schovaný palebný arzenál.

Monika Bukáčková (redaktorka Filmu a TV, parafrázistka)

Kapitán H. M. „Šílenec“ Murdock – Sharlto Copley – A-Team

Škoda, že mu ve filmu nebylo poskytnuto více prostoru a jeho postava byla celou dobu v pozadí. Chlápek, který se pokouší nastartovat sanitku tím, že jí dá elektrický šok, prostě zaslouží můj respekt. Navíc je výborný pilot (koho jiného by napadlo vypínat motor ve vzduchu nebo letět s tankem?).

Markéta Davidová (redaktorka Filmu a TV, parafrázistka)

Skot – Iluzionista

Věčně opilý… Prostě sympaťák!

Tereza Janíková (redaktorka Filmu a TV, recenzentka)

Zpěvák Serge Gainsbourg – Eric Elmosnino – Serge Gainsbourg

Tohle bylo sakra těžké vybírání… Ale komu se nechtělo po filmu dát si cígo, ať zvedne ruku!

Veronika Jílková (redaktorka Filmu a TV, parafrázistka)

Kloboučník – Johnny Depp – Alenka v říši divů

Nečekaně vtipně pojatá role skvělého herce mě opět nezklamala, spolu s Bellatrix Lestrange (Helena Bonham Carter v Harrym Potterovi), je pro mě nejzajímavější rolí v celé potterovské sérii. Jsou to postavy, které jsou šílené a dělají neočekavatelné věci!

Nikola Němcová (redaktorka Filmu a TV, profilářka)

Detektiv Teddy Daniels – Leonardo DiCaprio – Prokletý ostrov

Velmi dobře napsaná postava, která není černá ani bílá, ale něco mezi tím. Má v sobě své démony, ale i velkou dávku utrpení.

Adéla Nikodýmová (redaktorka Filmu a TV, parafrázistka)

Hackerka Lisbeth Salander – Noomi Rapace – Muži, kteří nenávidí ženy + Dívka, která si hrála s ohněm + Dívka, která kopla do vosího hnízda

Svérázná dívka, se kterou si osud pěkně pohrál, spíš tedy ti mocní lidé. Obdivuji její sílu, schopnosti a obrazovou paměť. Je to můj letošní idol.

Eliška Nová (redaktorka Filmu a TV, recenzentka)

Bývalý agent CIA Marvin Boggs – John Malkovich – Red

Jeho „Can I kill him now?“ a neustávající schíza je prostě k popukání.

Jan Novotný (porno-redaktor Filmu a TV)

Policajt Lou Ford – Casey Affleck – Vrah ve mně

Louimu, předvádějícímu psychopata s úchylkou pořádně si praštit do ženské, jsem to spolkl i s navijákem.

[poll id=“41″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší filmové role roku 2010: Je libo vtipného šílence nebo radši sexy génia?