Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Nejlépe placené profese: Elektroinženýr má třikrát víc než šéfkuchař

"Muž míří do práce"Toužíte usrkávat šampaňské, zatímco se projíždíte vlastní limuzínou? Pak si dobře zvolte své budoucí povolání. Pohádkové sumy vydělávali v minulém roce ve financích, informatice či elektroinženýrství.

"Muž míří do práce"

Někdo má jasno o své budoucí profesi odmalička, jiný se rozhoduje až v osmnácti, zdroj: sxc.hu

Víte, co mají společného obě profese těchto nesourodých dvojic: výpravčí a novinář, horník v uhelných dolech a sociolog nebo policista a učitel na státní vysoké škole? Pobírají skoro stejný plat. Konkrétně, první pár bude mít na měsíční výplatní pásce hrubou mzdu kolem 29.000 Kč, druhá dvojice přibližně 36.500 Kč a poslední pár dosáhne na 27.300 Kč.

Čtěte také: Personalisté radí. Deset tipů, jak nepohřbít pracovní pohovor

I tyto překvapivé informace získáte z Informačního portálu o průměrném výdělku. My se zaměříme na to, která povolání lámala rekordy ve výši hrubého měsíčního příjmu v minulém roce. Místo průměrné částky, která může být zkreslena pár extrémně vysokými nebo nízkými hodnotami, budeme uvádět mediánovou hodnotu. Ta dělí získané hodnoty na dvě poloviny.

Peníze dělají peníze: nejvyšší mzdy vypláceli v oblasti financí

V podnikatelské sféře inkasovali nejvíce představitelé velkých společností a institucí (90.300 Kč). Z první příčky toho tedy moc konkrétního nezjistíme. Které povolání zvolit, pokud vás zajímají především materiální statky, lépe napoví první desítka. Následují řídící pracovníci v oblasti financí s 84.500 na druhé příčce, pak inženýři v oblasti elektronických komunikací (61.000) a řídící pracovníci v ICT (59.800).

"Různá povolání"

Jako děti jsme si přáli být archeology, popeláři, astronauty nebo herečkami, zdroj: youtube.com

První dvacítku profesí vesměs okupují různí ředitelé v ekonomické, energetické či průmyslové oblasti. Mezi ředitele se kromě elektroinženýrů protlačily ale i další dvě neřídící pozice, specialisté v oblasti počítačových sítí (55.700) a systémoví analytici (47.200).

Na úplném chvostu skončili pomocní montážní dělníci (9.500) a číšníci a servírky (9.600).

Vysoké platy pobírali lékaři a úředníci

Zaměstnanci ve veřejném sektoru nedostávají mzdu jako v podnikatelské sféře, ale platy. Nejvýš se vyšplhali se 78.800 primáři ve zdravotnictví. O tisíc méně získali nejvyšší státní úředníci ústředních státních orgánů. Třetí místo obsadili chirurgové s 68.500, čtvrté lékaři v interních oborech (57.100). Pětici uzavírají opět státní úředníci, tentokrát působící v oblasti bezpečnosti a ochrany (55.700).

Čtěte také: Univerzální návod na úspěšnou kariéru neexistuje, tvrdí ekonom Marcus Schmidt

Nejnižší příčky obsazují uklízeči a uklizečky spolu s pomocnými sílami v kuchyni. Dostanou kolem 11 až 13 tisíc korun.

Vysněná dětská povolání

Pro zajímavost uvádíme ještě několik tradičních dětských přání, čím se stát, s jejich výdělky ze skutečného života.

  • Astronomové a fyzici 38.700
  • Hasiči 33.000
  • Hudebníci, zpěváci a skladatelé 22.800
  • Řidiči popelářských vozů 19.400
  • Chovatelé a ošetřovatelé v ZOO 19.400
  • Chovatelé a ošetřovatelé koní 19.000

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlépe placené profese: Elektroinženýr má třikrát víc než šéfkuchař