Menu
TOPZINE.cz
Divadelní noviny

Nebojte se divadla v Clubu Cross. Přináší kvalitu a silné zážitky

Redakce

Redakce

17. 8. 2012

Teatr Novogo Fronta-Symfoetus-Cross Club Zdroj: Anna Šolcová, www.crossclub.czPražská divadelní scéna je velmi rozsáhlá. Naleznete v ní inscenace pro náročného diváka i oddechové kusy, avšak opomíjenou součást tvoří prostory nabízející alternativu. Jeden takový najdete v holešovickém Crossu.

Teatr Novogo Fronta-Symfoetus-Cross Club Zdroj: Anna Šolcová, www.crossclub.cz

Nevšední zážitky přinášejí netradiční divadelní prostory. Zdroj: Anna Šolcová, crossclub.cz

Multikulturní Cross Club přináší značně specificky zaměřené programy. Kromě hudebně různorodých večerů se tu můžete zúčastnit různých besed, autorských čtení, promítání klubových filmů a kulturně alternativních představení zaměřených na mladé divadelní soubory.

V prostorách futuristicky vypadající stavby se vyskytuje Divadlo (až) na půdu, které je už svým prostorem zaměřeno na představení site specific. Prezentují se zde umělci přinášející nové divadelní směry, technologie a inovativní metody. V roce 2011 tu měly premiéru inscenace Bouře, Mlčenlivá či Pustina.

Site-specific art je umění využít speciální místo k divadelnímu nebo výtvarnému představení, aniž by autoři výrazně změnili prostředí. Site-specific se většinou koná v zajímavých venkovních prostorech, které se dají kreativně a unikátně využít. Dílo se musí s prostředím vzájemně doplňovat.

Popravčí 14- Cross Club, Petr Semerád, Zdroj: www.crossclub.cz

V Popravčím č. 14 ztvárňuje hlavní postavu Petr Semerád. Zdroj: crossclub.cz

Cross Club se snaží nahradit množství inscenací jejich kvalitou. V roce 2012 vsází na monodrama Adela Hakima s názvem Popravčí č. 14 a temnou grotesku Symfoetus divadelního spolku Teatr Novogo Fronta.

Čtěte také: Podle čeho si vybrat inscenaci?

Inscenace v Egyptě narozeného Adela Hakima vznikla ve spolupráci režisérky Lucie Málkové a dramaturga Jana Tošovského. Popisuje poeticko-surový monolog člověka uprostřed občanské války. Formou obrazů a textových koláží, které čerpají z různých jazyků, postupně odhaluje zrod fanatika. V roli průměrného člověka beze jména vystupuje Petr Semerád.

Cross Club-Symfoetus, zdroj: anna šolcová, www.crossclub.cz

Teatr Novogo Fronta rozehrává svůj Symfoetus v Crossu. Zdroj: Anna Šolcová, crossclub.cz

Teatr Novogo Fronta je mezinárodní divadelní společností, kterou založili v roce 1993 Aleš Janák a Irina Andreeva. Symfoetus představuje příběh muže, který se po mnoha letech vrací do místa, jež kdysi musel opustit. Inscenace přináší palčivé otázky o věcech, o nichž zpravidla nepřemýšlíme, dokud nenadejde jejich čas.

Nepřehlédněte: Na Letní Letnou se sjede cirkusová elita

Ať už se jako divák rozhodnete pro představení o člověku uprostřed válečného konfliktu, nebo o muži skládajícím nové obrazy ze střípků vlastní paměti, zažijete nevšední podívanou plnou silných emocí. Výběr hraných inscenací i příznivé ceny vstupného určitě stojí za to, aby divák vyzkoušel alternativní prostor Crossu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nebojte se divadla v Clubu Cross. Přináší kvalitu a silné zážitky