Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Na novém albu R.E.M. bude hostovat i Patti Smith a Eddie Vedder z Pearl Jam

Petra Duhajská

Petra Duhajská

20. 1. 2011

Nového řadového CD slavného tria R.E.M. se fanoušci dočkají již v brzké době. Odhalen už byl nejen tracklist alba Collapse Into Now, ale i jména slavných hostů: Patti Smith, Eddie Vedder a kanadský performer Peaches.

FOTO: R.E.M.

Peter Buck, Michael Stipe a Mike Mills, to jsou R.E.M., Zdroj: oficiální stránky kapely

Zatím poslední řadovku vydali R.E.M. v roce 2008. Accelerate zaznamenalo zejména ve srovnání s předchozí deskou Around The Sun (2004) značný úspěch u kritiky i u fanoušků. Ti totiž v posledních letech začali svým oblíbencům vyčítat přílišný příklon k popu a mainstreamu.

Od jednoduchosti ke hře barev

Na zatím posledním albu se R.E.M. tak trochu vrátili k punk-rockovým začátkům. „Na Accelerate jsme se snažili dělat písničky co nejkratší a nejrychlejší,“ komentoval to pro Spin.com multiinstrumentalista a v prvé řadě basák skupiny, Mike Mills. „Na tomto novém albu bychom chtěli jít dál.“

Novinka Collapse Into Now tak slibuje mnohem větší rozmanitost. „Jsou na ní některé opravdu pomalé, krásné skladby, pár pohodových ve středním tempu a taky tři čtyři rockové vypalovačky,“ uzavřel Mills.

Trio slavných hostů

Kromě této hudební pestrosti se R.E.M. vytasili ještě s jedním lákadlem. Prozradili, že v písni Blue bude hostovat Patti Smith, ikona rockové poezie, originální a nepřehlédnutelná postava americké hudby a hlavně dlouholetá múza zpěváka Michaela Stipea. Dalším hostem na albu bude Eddie Vedder, zpěvák a frontman skupiny Pearl Jam, jednoho ze základních kamenů žánru zvaného grunge. Ten se objeví ve skladbě It Happened Today.

Třetím hostem bude podle Millse „v té písni, která má v názvu aligátora“ třiačtyřicetiletý Kanaďan Merrill Beth Nisker, známý spíš jako Peaches. Ten ve své tvorbě spojuje bohatou žánrovou směsici obsahující mimo jiné elektronickou hudbu, glam rock, rock’n’roll nebo i hip-hop. Jeho skladby zazněly také v nejrůznějších filmech a televizních pořadech, například ve Ztraceno v překladu Sophie Coppoly nebo oblíbeném seriálu South Park.

R.E.M. na svém novém albu pracovali v Berlíně, Nashvillu a v New Orleans, a když zrovna nenahrávali, trávili čas zejména ochutnávkami místních typických jídel. Více se o albu Collapse Into Now můžete dočíst zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na novém albu R.E.M. bude hostovat i Patti Smith a Eddie Vedder z Pearl Jam