Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Na Mauriciu, kolonii více tváří, se nudit nebudete

Redakce

Redakce

7. 8. 2010

mauritius_001Když se řekne Afrika, jako asociace se nám vybaví chudoba, Sahara a černý kontinent. Tomuto světadílu ale také náleží ostrovy a právě na jeden z těch menších, na Mauricius, se spolu podíváme.

Mauricius, Foto: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Mauricius, Foto: Pavla Brodacká, Topzine.cz

I když o tomto ostrově věděli  již Arabové,  doopravdy ho objevili teprve evropští kolonizátoři. Prvními, kdo Mauricius osídlil, byli Holanďané. I proto jsou v nejstarší osadě Vieux Grand Port ruiny bývalé holandské osady.

Poté, co ostrov kvůli špatným podmínkám opustili, ho ovládli Francouzi, kteří již měli část okolí ve své moci. Když ale přišlo období Napoleonských válek, Mauricius, který v té době nesl název Isle de France, opět změnil majitele. Až do roku 1968, kdy se stal nezávislým, zůstal pod kontrolou Velké Británie.

Panorama, Foto: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Panorama, Foto: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Dopad na současnost

Toto přehazování horkého bramboru vedlo k tomu, že úředním jazykem je angličtina, ale v běžném hovoru a v médiích je používána francouzština. Tamní obyvatelé dokonce mají svou zvláštní řeč, která vznikla z francouzštiny a jmenuje se kreolština.

Fauna a flóra

Na Mauriciu se nachází mnoho exotických rostlin a živočichů, které můžeme obdivovat v jejich přirozeném prostředí. Jenže tato krása má jeden háček. Většina druhů je na pokraji vyhynutí a na vině je jiný živý tvor – člověk.

  • Koupit zájezd můžete zde

Lidé ničí domovy mauricijských organizmů a navíc sem přivážejí druhy, které odtud původně nepochází. Asi nejznámějším případem vyhynulého tvora je blboun nejapný, na ostrově známý jako dodo. Vymřel krátce poté, co Mauricius objevili holandští mořeplavci.

Jeden z mnoha potulných psů, Foto: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Jeden z mnoha potulných psů, Foto: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Kam zavítat?

Vzhledem k tomu, že je Mauricius ostrov, tak prvním místem jsou určitě pláže. Čistý Indický oceán, jehož teplota se zde šplhá až k 30 stupňům a který ukrývá mnoho živého a neviděného, je lákadlem pro milovníky vody a podmořského života. S tím samozřejmě souvisejí i sporty, potápění a vodní lyžování.

Dále jsou to samozřejmě obchody. Jelikož je zde vyráběno oblečení předních světových značek, cena těchto výrobků na Mauriciu je velmi příjemná, a proto si nezapomeňte vyměnit nějaké ty mauricijské rupie.

A samozřejmě stojí za to, podívat se na vše živé, co ještě bylo uchráněno před ničivým vlivem člověka.

Pohled na město, Foto: Pavla Brodacká, Topzine.cz

Pohled na město, Foto: Pavla Brodacká, Topzine.cz

I když se ze všech fotek může zdát, že je Mauricius jedním z rájů na zemi, není tomu tak. Jakmile se dostanete z hotelového resortu, okamžitě na vás dopadne bída každodenního života. Přece jenom je to stále Afrika.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Na Mauriciu, kolonii více tváří, se nudit nebudete