Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Na Festival spisovatelů Praha 2012 dorazí Kureishi i Grunberg

Redakce

Redakce

8. 4. 2012

Kulturních akcí chtiví nadšenci a literární labužníci si v dubnu přijdou na své. Kulturně-literární potravu jim poskytne 22. ročník Festivalu spisovatelů Praha s mezinárodní účastí, který proběhne 14. – 18. dubna na Nové scéně Národního divadla a dalších pražských lokacích. Letošní ročník bude provázet motto Existuje pouze budoucnost.

FOTO: Hanif Kureishi

Na Festival spisovatelů přijede i Hanif Kureishi. Zdroj: pwf.cz

Co si můžeme představit pod názvem letošního ročníku? „Je-li současnost nevyřešená minulost, jakou můžeme čekat budoucnost? Jak budoucnost viděli v minulosti a jaká je její představa dnes?“ vysvětlil ředitel festivalu Michael March a dodal: „Zdá se, že dnešku vládne mnohé z futurismu počátku dvacátého století – násilí, rychlost, ničení. Podívejme se na futurismus v kontextu světové kultury bez nánosu ideologií.“

Na festivalu se objeví Hanif Kureishi oceněný PEN Pinter Prize

Na téma etického kodexu v blízké i vzdálenější budoucnosti ve všech možných konotacích bude hovořit čtrnáct spisovatelů ze všech koutů světa, kteří se letošního ročníku zúčastní.

Největším lákadlem festivalu je Hanif Kureishi, pákistánský autor žijící v Anglii. Jeho mimořádný talent se v jeho dílech spojuje s jakýmsi ďábelským instinktem, jak popisuje FSP 2012. Sám autor svůj styl psaní přirovnává k poněkud zvláštní situaci, a to když „ležíte na gauči a říkáte si: zdálo se mi, že mě žere medvěd.“

Kromě povídek a románů se Kureishi proslavil i jako scenárista nebo autor knižních předloh pro filmy, jež sklízejí ocenění po celém světě. Podle jeho předlohy natočil Stephen Frears na Oscara nominovaný snímek Má krásná pradlenka, vyprávějící příběh o homosexuálním chlapci pákistánsko-britského původu, který vyrůstá v Londýně 80. letech 20. století.

Kureishi se představí v pondělí 16. dubna při autorském večeru, den nato bude diskutovat nad budoucností islámu.

Proběhnou diskuze o budoucnosti celého světa

Program festivalu je protkán nejrůznějšími autorskými večery a autorskými čteními literárních velikánů z celého světa. V této souvislosti je třeba zmínit (kromě Hanifa Kureishiho) například Arnona Grunberga, kterého FSP 2012 představil jako jednoho z nejrafinovanějších provokatérů světové literatury.

Významnou tváří letošního ročníku bude také John Ashbery, který se sice v Praze neukáže, nicméně bude v pondělí 16. dubna odpovídat živě z New Yorku.

Přečtěte si, jak vypadal minulý ročník Festivalu spisovatelů

Mimo posezení s autory proběhnou i diskuze o budoucnosti Evropy, Asie i Ameriky. O téma materialismu v Evropské unii se v pondělí 16. dubna v Galerii Louvre postarají čeští autoři, jako například Martin Vopěnka.

Diskuze o budoucnosti islámu, kterou bude moderovat významný turecký esejista a vypravěč Gündüz Vassaf, proběhne v úterý 17. dubna na Nové scéně Národního divadla, o den později přijde na program budoucnost Ameriky, a to mj. za účasti kalifornského básníka Jeroma Rothenberga.

V průběhu festivalu, konkrétně v pondělí 16. dubna, proběhne i vyhlášení literární soutěže pro studenty středních škol nazvané Cena Waltera Sernera.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Festival spisovatelů Praha 2012 dorazí Kureishi i Grunberg