Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Na Colours of Ostrava se bude básnit. Dorazí i šampionka ve slam poetry

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

5. 6. 2014

Hudební festival Colours of Ostrava se nikdy nebál experimentovat. Zajímavou novinku tak nepřekvapivě přinese i v rámci letošního ročníku. Hudební všežravci budou moci využít svoje básnické střevo v rámci Poetické scény a formou guerilla poetringu.

Iyeoka Okoawo je velkým lákadlem festivalu. Zdroj: Colours of Ostrava

Iyeoka Okoawo je velkým lákadlem festivalu. Zdroj: Colours of Ostrava

Program na poetické scéně potrvá od pátku do neděle a organizátoři jej rozdělili do ucelených bloků. Divákům se představí přední básníci a básnířky z Ostravy, Brna i Prahy, včetně americké zpěvačky a šampionky slam poetry nigerijského původu Iyeoky. Ta se v Ostravě představí i v rámci hlavního programu.

„Při sestavování programu bylo naším cílem konfrontovat odlišné přístupy k poetické tvorbě – od solitérního a intimního čtení, až po propojení s hudbou. Nebude chybět slam poetry nebo improvizovaná forma, v níž si básníci až před diváky vylosují hudebníka, s nímž budou společně improvizovat,“ říká autorka koncepce a dramaturgyně Poetické scény Blanka Fišerová.

Poetická scéna přinese také netradiční verzi Shakespearova Hamleta v režii Jany Janěkové. „Účast v tuto chvíli zvažuje i profesor Martin Hilský, Shakespearovy sonety v jeho překladu totiž režisérka do inscenace zakomponovala,“ dodala Fišerová.

Básnění na pódiu však bude jen částí nové sekce Colours of Ostrava. Poezie totiž dostane prostor i v celém areálu v rámci guerilla poetringu. Stručně řečeno se dá říct, že zájemci budou moci sepsat svou vlastní krátkou báseň a ukryjí ji, kdekoli se jim zlíbí.

Akci guerilla poetring vytvořila Blanka Fišerová a v současnosti se do ní zapojují lidé z více než 50 měst v Česku. Akce probíhá i na Slovensku, ve Francii, básnilo se dokonce i v Číně a v červnu se bude básnit v Istanbulu. Zapojit se může kdokoliv, kdo sám tvoří nebo má rád poezii. Pokud se chcete zapojit do guerilla poetringu na Colours, událost bude vytvořena v průběhu měsíce června ZDE.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Colours of Ostrava se bude básnit. Dorazí i šampionka ve slam poetry