Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Na co jít v prosinci do divadla v Praze? Hrzánová hraje v inscenaci Darda

Před Vánoci čeká divadelní prkna několik premiér. TOPZINE.cz přináší přehled těch pražských. Nové inscenace chystají malé i velké scény a půjde o inscenace vskutku rozmanité, od Shakespeara až po hry současných mladých autorů.

FOTO: Dům čtyř letor

Dům čtyř letor v Divadle Na Fidlovačce. Zdroj: Roman Černý, Divadlo Na Fidlovačce

Dabing street (Dejvické divadlo)

FOTO: Dabing street

Dabing street. Zdroj: Dejvické divadlo

První prosincový den uvede Dejvické divadlo premiéru inscenace Dabing Street. Tu napsal přímo pro divadlo Petr Zelenka, který je zároveň režisérem inscenace. Jak uvádí samo divadlo: „Dabing Street je hra o lidech, kterým se nepodařilo udržet slibně prosperující dabingové studio. Vlastně je to téměř komedie, kdyby ovšem nepřišel muž, který všem změní život…“.
Premiéra: sobota 1. prosince

Demo Demokracie (Studio Ypsilon)

Pro Studio Ypsilon připravil mladý režisér Braňo Holiček satiru Demo Demokracie neboli demoverze demokracie. Přežije pacient, který se po třiadvaceti letech probudil z umělého spánku, nesourodou péči doktorů Klause, Ratha, Havla a dalších? Podobu demokracie nevytváří pouze nenávidění politici, ale odpovědná je i společnost jako celek a každý z nás.
Premiéra: pondělí 10. prosince

Dům čtyř letor (Divadlo Na Fidlovačce)

FOTO: Dům čtyř letor

Zdroj: R. Černý, Divadlo Na Fidlovačce

Divadlo Na Fidlovačce připravuje Dům čtyř letor. Čtyři letory, nebo také temperamenty, jsou v dramatu Johana Nepomuka Nestroye zastoupeny čtyřmi rodinami. „V komedii Dům čtyř letor si Nestroy dovolil rozkošnou a velmi zajímavou typologizaci hlavních postav tím, že jim přisoudil čtyři hlavní temperamenty,“ vysvětlil dramaturg inscenace Petr Vydra.
Premiéra: čtvrtek 6. prosince

Zkrocení zlé ženy (Divadlo na Vinohradech)

Slavné Shakespearovské drama se pokusí zadaptovat v Divadle na Vinohradech. Prostořekou Kateřinu ztvární Andrea Elsnerová a krotit ji bude Filip Blažek jako Petruccio. Nesmrtelná komedie je poslední dobou velice vyhledávaná. Na vinohradské scéně Zkrocenku zrežíruje Juraj Deák.
Premiéra: pátek 14. prosince

Darda (Divadlo Na Jezerce)

FOTO: Darda

Zdroj: Divadlo Na Jezerce

Magické datum 12. 12. 2012 si pro premiéru inscenace Darda vybralo Divadlo Na Jezerce. Adaptace Ireny Douskové je volným pokračováním předchozích dílů Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák. Dardu spojuje s Budžesem nejen hlavní postava, ale i její představitelka.

„Velice se na práci na této inscenaci těším. Znovu si zahrát postavu Heleny Součkové, která byla v inscenaci Hrdý Budžes žákyní základní školy a v Dardě je jí přes čtyřicet let, je pro mne výzvou,“ uvedla před časem Bára Hrzánová.
Premiéra: středa 12. prosince

Život Galileiho (Divadlo Na zábradlí)

Další předvánoční premiérou je Život Galileiho v Divadle Na zábradlí. Inscenaci nastudoval umělecký šéf Zábradlí David Czesany a v hlavních rolích se představí například Miroslav Mejzlík, Ivan Lupták nebo Marie Spurná.

Zbabělec, nebo důležitý vědec? Toť otázka. Galileo Galilei odvolal pod nátlakem církve učení o oběhu planet kolem Slunce. Sice se přizpůsobil, ale na druhou stranu dál tajně pokračoval ve svém.
Premiéra: pátek 21. prosince

Nora (Divadlo D21)

FOTO: Nora, D21

Zdroj: Tomáš Lohin, D21

Malé divadlo D21 (dříve Malé Vinohradské) chystá na prosinec rovněž novinku. Po Swiftově satiře Gulliverovy cesty přesunul soubor své soustředění na realistické drama Nora. Hra Henryka Ibsena přenese diváky do dob, kdy muži měli majetkovou a morální moc nad ženami.
Premiéra: úterý 18. prosince

Další premiéry na prosinec:

Čtvrtek 6. prosince Troilu s Kressida (Národní divadlo)
Středa 12. prosince Requiem (Lenka Bartůňková v experimentálním prostoru NOD)
Středa 12. prosince Naše třída (Divadlo Komedie)
Čtvrtek 13. prosince Zajatci vesmíru (Alfred ve dvoře)
Pátek 14. prosince Divadlo Gočár (Divadlo Komedie)
Pondělí 17. prosince England (Studio Hrdinů)
Pondělí 17. prosince Boxteska (soubor VeTeDance ve studiu Alta)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na co jít v prosinci do divadla v Praze? Hrzánová hraje v inscenaci Darda