Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Darda Na Jezerce neoslní. Přesto patří k povedeným inscenacím

Anna Kottová

Anna Kottová

19. 1. 2013

Dramatizace Ireny Douskové s názvem Darda je posledním volným pokračováním Hrdého Budžese, který patří k nejznámějším klenotům české divadelní pokladnice. Do Divadla Na Jezerce se vrací Bára Hrzánová jako Helenka Součková. Školačka Helenka Součková vyrostla v herečku se dvěma dětmi, Bertou a Vaškem. Na Hrdého Budžese, první díl, který sérii v roce 2002 odstartoval, najdeme několik odkazů, například zmíněné jméno zpěvačky Milušky Voborníkové. Jinak se ale od Budžese v mnoha směrech liší.

S dlouhovlasým Jindřichem Dardou a dlouhovlasou Helenou Součkovou se setkáváme na sklonku sametové revoluce. Vydrží spolu dvě desítky let, ale nakonec Jindřich odchází za mladší ženou a Helena se dozvídá, že má rakovinu. Musí se vyrovnat s obojím, a hlavně do víru životních problémů nevtáhnout děti.

FOTO: Bára Hrzánová jako Helenka, Darda

Helenka v podání Báry Hrzánové se vrací. Foto: Anna Rasmussen, TOPZINE.cz

Do Helenky v podání Báry Hrzánové se zamilujete a proti prevítovi Jindřichovi i nepřátelským živlům v práci jí držíte palce. Tragikomedie staví na obyčejných životních situacích, dokáže konverzační humor rozprostřít do celého představení a plynule jej dávkovat. Vulgarismy se pohybují na hraně.

Jan Hrušínský v roli ředitele divadla: „Kdyby se tak v divadle nemuselo dělat s lidma.“

Na druhou stranu odbočky více či méně pohádkové retardují samotný děj takřka tříhodinové inscenace. Přestože příliš odvádějí pozornost od poetiky Helenčina příběhu, právě v odbočkách dosahují herecké výkony vrcholu. Herecky se vyřádil ať už Jan Hrušínský jako opilý děd Vševěd, vypravěč s punčochou na hlavě Michal Kern nebo Rostislav Novák, který vzhledem i zapálením připomínal herce kočovného divadla.

FOTO: Darda Rostislav Novák

Rostislav Novák sršel energií.

Scénu Petry Goldflamové Štětinové rozdělilo osvětlení na tři části, a tak se bez přestavby může Hrzánová pohybovat mezi kuchyní, prací v divadle a posezení s přáteli. Na Helenku se v Dardě nesoustředí tolik pozornosti. Setkáváme se i s mnoha jinými postavami, kterým nahlížíme do životů a problémů. Do paměti se divákům nejvíce vryjí Bára Hrzánová jako Helenka, Lenka Vlasáková jako Helenčina kamarádka Julie a Jan Hrušínský ve vícero rolích od ředitele divadla po psychologa.

Bára Hrzánová se začlenila do hereckého kolektivu, který, jak by se dalo očekávat, nezastiňuje v hlavní roli. Poměrně dlouhá inscenace Darda, i přes některé momenty, patří k vyváženým, vtipným, a ne příliš objevným inscenacím.

Darda, Divadlo Na Jezerce, autorka: Irena Dousková, režie: Arnošt Goldflam, hrají: Barbora Hrzánová, Petr Vacek, Lenka Vlasáková, Miluše Šplechtová, Jan Hrušínský, Rostislav Novák, Martin Sitta a Michal Kern

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Darda Na Jezerce neoslní. Přesto patří k povedeným inscenacím