Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Muzikál Popelka na ledě odstartoval. Nový příběh se od pohádky zásadně liší

Redakce

Redakce

6. 10. 2011

foto Popelka na leděMuzikál Popelka začal proměňovat haly v České republice na kouzelný pohádkový svět. Show na ledě, na níž režisér a scenárista Jiří Šimek pracoval šest let, má svou premiéru za sebou.

foto Popelka na ledě

Muzikál Popelka na ledě při své premiéře, Foto: Marián Juskanin, Topzine.cz

Netradiční zpracování oblíbené české pohádky Popelka si svou premiéru odbylo 1. října v Tesla Areně v Praze a okouzlilo nejen ty nejmenší, ale také dospělou část publika, které průběžně oceňovalo protagonisty muzikálu spontánním a upřímným potleskem.

Klasický příběh Popelky a jejích tří oříšků dostal jiný háv. Nenajdeme tady už žádné tři oříšky, které by měnily osud skromné, pracovité siroty, nýbrž hodného čaroděje, pohádkového skřítka, který kouzlem napomůže vítězství lásky a dobra nad zlem. Této role (a současně dalších dvou: hvězdáře a šaška) se famózně zhostil Jiří Korn.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/hudba_popelka_predstaveni_praha_1_10_2011/]

Početná zvířecí říše, zastoupená v muzikálu myšmi, kočkami, slepicemi či holuby, byla prezentována s humorem a odlehčením. Vtipně tak doplňovala klasické, některé dojímavé, nostalgické či romantické dějové scény.

Scénické zpracování Petra Hlouška umocnilo celkový děj, neopomíjelo ani  ty nejdrobnější detaily a vše bylo účelně propojeno promítacím plátnem s mistrovsky propracovanou grafikou Dalibora Čermáka. Mnohem  intenzivněji tak vtahovalo diváka do děje. Hravá symbolika sehrála rovněž důležitou roli. To vše podtrhly dojímavé i hravé melodie Petra Maláska a čarovné texty Václava Kopty, spojené v jeden sugestivní, romantický a elegantní celek.

Na zámku i na dvoře se divák ocitne během několika okamžiků

Bohaté, barevné, překrásně zdobené a propracované kostýmy z dílny Romana Šolce zaujaly a potěšily oko i toho nejnáročnějšího diváka. Jejich prostřednictvím se obecenstvo jakoby mávnutím kouzelného proutku v okamžiku přeneslo do říše snů a autenticky vstřebávalo atmosféru selského dvora, královského zámku, barevných zahrad, jezer i lesů.

Vstupenky na další představení Popelky na ledě můžete zakoupit od 390 korun online

V muzikálu se intenzivně prolínaly motivy dětství a dospělosti, jakoby propojeny neviditelným mostem minulosti a přítomnosti. Vzdušnost, styl a jednoduchost se snoubila s pompézností a luxusem a fantazie se promítla do reality.

Herecké, pěvecké a bruslařské výkony se skvěle doplňovaly a vytvořily tak působivou symbiózu, ve které pomyslná hranice žánrů zcela zaniká. Tato celistvá různorodost diváka dokáže učarovat a podmanit si ho. Velice zaujala také tančící královna na ledě, Dana Morávková, se svým profesionálním bruslařským vystoupením.

Výkony na ledě  prezentovalo čtyřicet bruslařů z deseti evropských zemí, včetně některých sólistů předních evropských krasobruslařských show, pod vedením choreografky Jany Hűbler, Moniky Konečné a trojnásobné mistryně světa Radky Kovaříkové. Publikum fascinovalo jejich precizní a chvílemi až kaskadérské vystoupení.

Nevšedním zážitkem byla také scéna s cvičenými holuby manželů Janečkových. Kdo ještě nezažil balet na ledě, měl možnost spatřit vystoupení baleríny Zuzany Pokorné, dvojnásobné držitelky ceny Thálie.

Čtěte také: Futuristický balet Popelka se poprvé představil na scéně Národního divadla

Jako osvěžující a překvapivé ozvláštnění stojí za zmínku také řada kouzelných triků a efektů, které celkový charakter kouzelného muzikálu ještě více zdůraznily. Takovým okamžikem, kromě jiných, byly například vteřinové proměny Popelky a jejích plesových šatů přímo na ledě.

foto: Bílá - Ruml

Lucie Bílá a Ondřej Ruml

Kromě již zmíněného Jiřího Korna zaujal jako  královský komoří také herecky nepřehlédnutelný Martin Dejdar. V roli prince a Popelky se na ledě představili Konstanin Gavrin a Jelena Jovanovič, s mluveným a zpívaným doprovodem Ondřeje Rumla a Lucie Bílé. Jejich vystoupení bylo tak procítěné a autentické, že spousta scén byla následována bouřlivým potleskem nadšených diváků.

V závěrečném defilé proběhlo individuální představení všech účinkujících, s  poděkováním režiséra a scenáristy Jiřího Šimka všem, kteří se na realizaci muzikálu podíleli. Pomyslným bonbónkem pro diváky bylo nezapomenutelné pěvecké vystoupení Lucie Bílé a Ondřeje Rumla s ústřední romantickou melodií Popelky na ledě v nádherném labutím kočáře. Labutí motiv je právě jedním z prvků, které odlišují klasickou pohádku o Popelce od té muzikálové.

Tato premiéra odstartovala celorepublikové turné, na které se můžou těšit diváci v Pardubicích, Liberci, Ústí nad Labem, Karlových Varech, Plzni, Českých Budějovicích, Znojmě, Brně, Zlíně, Ostravě a Hradci Králové. V půlce prosince se pohádkový muzikál vrátí na chvíli zpátky do Prahy. Tam ale jeho ambice rozhodně nekončí. Hodlá se totiž prosadit také za hranicemi, v evropském kontextu.

Popelka

1. října 2011

Tesla Arena, Praha

Délka představení: 2 hodiny + 20 min přestávka

+ scéna, kostýmy

+ herecké a bruslařské výkony

+ akrobatické a kouzelnické prvky

 

krátká přestávka (vzhledem k nabízeným doprovodným službám, které nelze stihnout)

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muzikál Popelka na ledě odstartoval. Nový příběh se od pohádky zásadně liší