Murakami má opět smůlu. Literární nobelovku získal Patrick Modiano

A známe jméno vítěze. Nobelovu cenu za literaturu pro rok 2014 získal Patrick Modiano. Švédská akademie při svém oznámení označila tohoto francouzského spisovatele za Marcela Prousta naší doby.

OBR: Patrick Modiano
Murakami má opět smůlu. Literární nobelovku získal Patrick Modiano. Zdroj: Reprofoto Youtube

Spisovatel Patrick Modiano se stal v pořadí patnáctým francouzským držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Švédská akademie uvedla, že u Modiana ocenila „umění vzpomínek, díky němuž dokázal zachytit ty nejneuchopitelnější lidské osudy“.

Modianovy knihy se nejčastěji odehrávají v Paříži v době nacistické okupace. Ostatně v tomto měste se také v roce 1945 narodil. Zároveň se věnuje tématům židovstí a nacismu a ztrátě identity.

Čeští čtenáři si mohli v překladu přečíst například knihu Dora Bruderová, Ulice temných krámků či Rodný list. Za Ulici temných krámků získal prestižní Goncourtovu cenu.

Loňskou Nobelovu cenu za literaturu získala kanadská povídkářka Alice Munroová. Stejně jako v minulém roce, i letos se skloňovala různá jména a sázkové kanceláře opět nejvíce jako vítěze tipovaly Haruki Murakamiho, Philipa Rotha nebo Milana Kunderu.

Murakami má opět smůlu. Literární nobelovku získal Patrick Modiano
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*