Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Philip Roth slaví. Autorovi Pražské orgie je 80 let

Hana Mazancová

Hana Mazancová

20. 3. 2013

Jeden z největších amerických spisovatelů Philip Roth oslavil významné životní jubileum, a to přesně 80 let. Patří mezi nejoceňovanější autory své generace. V roce 1998 obohatil Roth svou sbírku o Pulitzerovu cenu.

OBR: Philip Roth

Philip Roth slaví 80. narozeniny. Zdroj: Wikipedia

Philip Roth se narodil 19. března 1933 do židovské rodiny. Na univerzitě v Pensylvánii vystudoval angličtinu a postgraduální studium absolvoval na Chicagské univerzitě. Titul získal z oboru anglická literatura.

Vzala jsem si komunistu

Roth vstoupil do americké literatury sžíravou kritikou židovských zbohatlíků. Do tohoto období patří i jeho první kniha s názvem Sbohem město, která vyšla v roce 1959.

Mezi přední americké autory se Roth zařadil románem Portnoyův komplex, v němž humorně až komicky vylíčil dospívání židovského chlapce v rodině pojišťovacího agenta. Po více než dvou desítkách dalších románů, z nichž většina už vyšla česky (Ať se děje, co se děje; Elév; Pražské orgie; Hodina anatomie; Druhý život; Milostné rozmluvy; Operace Shylock; Profesor touhy), dospěl prostřednictvím svého alter ega, spisovatele Nathana Zuckermana, ke zkoumání spíše tragických rozměrů života.

 

Prestižní ocenění The Man Booker International Prize má svého držitele. Je jím Američan Philip Roth

 

Po tak dlouhé a úspěšné spisovatelské kariéře se to může zdát neuvěřitelné, ale v románech, které psal od devadesátých let (Sabbathovo divadlo, Americká idyla, Vzala jsem si komunistu, Lidská skvrna, Umírající zvíře), dosáhl Roth absolutního tvůrčího vrcholu a díky jim je dnes kritikou i kolegy jednoznačně považován za největšího žijícího amerického spisovatele.

Následovaly romány, v nichž se Roth vyrovnává s pokročilým věkem: Duch odchází, Jako každý člověk nebo Pokoření.

 

TOP 5 literárních událostí roku 2012. Co letos otřáslo světem literatury?

 

Roku 2011 mu byla za celoživotní dílo udělena Man Booker International Prize. Koncem roku 2012 Roth oznámil, že s aktivní tvorbou končí a dále se bude věnovat četbě: „Padesát let zápasu docela stačí. Už nechci dál otročit neúprosným nárokům literatury. Svrhl jsem svého pána a teď mohu volně dýchat.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Philip Roth slaví. Autorovi Pražské orgie je 80 let