Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Mrzák Inishmaanský a další inscenace se chystají v hradeckém Klicperově divadle

FOTO: Klicperovo divadlo20.dubna 2011 do klubu Čtyřka v Hradci Králové přišla dramaturgyně Klicperova divadla Jana Slouková s Janem Fričem, který zde právě zkouší inscenaci Mrzáka Inishmaanského od Martina McDonagha a přítomné diváky zajímala nejenom tvorba inscenace, ale i život divadelníků, jejich trápení a radosti, které zažívají.

FOTO: Klub Čtyřka

Beseda se známými tvůrci Zdroj: Klicperovo divadlo

Kolem patnácti lidí dorazilo do příjemného prostředí klubu, aby se dozvěděli mnohem více o životě divadelníků, ale i o nové inscenaci, tvorbě dramaturgického plánu červnového festivalu nebo o novinkách na příští rok, které Klicperovo divadlo chystá. Že je to beseda na úrovni svědčilo i to, že trvala bezmála tři hodiny a nabídla spoustu informací o koloběhu divadelního života!

Zkoušení Mrzáka Isnishmaanského je radost

Hned na začátku se úvodního slova ujal režisér Jan Frič, který přiblížil zkoušení Mrzáka Inishmaanského. Naznačil, že práce v Klicperově divadle je pro něj důležitá i po profesní stránce. „Setkávám se tu s velikým pochopením a nadšením pro tvůrčí činnost. Herci mi do práce nesou i věci, které do inscenace potřebuji, třeba včera mi pan Richtermoc donesl dva kameny,“ řekl Frič.

Mrzák Inishmaanský se odehrává uprostřed Atlantiku, na ostrově Inishmaan a odkrývá vztahy zdejších lidí, kteří se chtějí dostat pryč, nejlépe do Hollywoodu. Drsná příroda je zde zastoupena modely kamenů, skal, ovcí či moře, nic jiného na ostrově nenajdeme. Pěstuje se tu jen hrášek a jí se ryby. Premiéra představení je naplánována na 7. května.

Autor hry Martin McDonagh je drsným prostředím ostrova inspirován a drsnost dále přenáší i na světová jeviště, kromě této hry vznikly ještě dvě, které čerpají náměty rovněž z ostrovů, Inishmoru a Inisheeru. McDonagh se tu narodil a stejně jako jeho postavy se i on snažil dostat z této nehostinné přírody pryč. Dnes točí filmy v Hollywoodu.

To Jan Frič je skromnější. Když mluvil o svém řemesle, přiznal se, že si musí přivydělávat výrobou grafiky a tvořením interiérů jako designer a pomáhá mu k tomu jeho slavné jméno! Jana Slouková zmínila, že práce dramaturga je v tomto směru konceptuálnější. Je ráda, že může pracovat vedle takových režisérských es jako jsou Vladimír Morávek nebo David Drábek, pomáhá jim s přípravou inscenací, tvorbou scénáře, ale musí ve zbývajícím čase nasměrovat divadlo do vyšlapaných kolejí a připravit dramaturgický plán jak na příští rok, tak i na červnový divadelní festival.

A na co se můžeme příští rok v divadle  těšit?

Na Bylo nás pět Ondřeje Havelky, Drábkovu hru Koule o Heleně Fibingerové, Tuláka po hvězdách Davida Šiktance, O životě bratří Čapků Martina Františáka, Morgianu Daniela Špinara nebo na show Davida Drábka Achtung Češi!, na Dona Juana a Fausta Jiřího Nekvasila či na Žárlivost Pavla Krejčího.

A plán Mezinárodního festivalu divadel evropských regionů?

„Do Hradce v červnu přijedou například tvůrci z Divadla na Tangance z Moskvy s inscenací Bertolda Brechta Dobrý člověk ze Sečuanu nebo hosté z Francie z komedií podle Miguela de Cervantese y Saavedry s názvem Somewhere…la Mancha nebo divadelníci ze Španělska s recitátorem Juanem Reyesem, který představí své autorské čtení autobiografie Bustera Keatona, či přijedou herci z Dánska s představením Tic tac time, to bude komediální příběh z dnešního uspěchaného života. Je si tedy z čeho vybírat,“ prozradila Jana Slouková.

Podle velkého zájmu o besedu s tvůrci Klicperova divadla vyplývá to, že jsou diváci s chodem divadla spokojeni a přejí si vidět další zajímavé projekty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mrzák Inishmaanský a další inscenace se chystají v hradeckém Klicperově divadle