Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mrazík, nebo Popelka? Která z televizních stálic pro vás víc symbolizuje Vánoce?

Redakce

Redakce

24. 12. 2010

Rok se s rokem sešel a opět se nám blíží ten vánoční čas. Tak jako k těmto dnům „klidu a míru“ patří cukroví, vůně vánočního stromku nebo koledy, tak k nim neodmyslitelně patří i pohádky. Jsou jich desítky, ovšem jistě mi nikdo neupře, že mezi ty nejvíce sledované patří právě ruský Mrazík a česko-německé Tři oříšky pro Popelku.

Film Mrazík je televizní stálicí, Zdroj: distributor filmu

Mrazík běží na našich televizních obrazovkách již přes třicet let.V roce 1964 ho zrežíroval Alexandr Rou. Je klasickou ukázkou ruské kinematografie. Tato hudební pohádka je zkrátka legendární, a i dnes se lidé podivují nad její popularitou u nás.

Tři oříšky pro Popelku vznikly roku 1973 pod taktovkou Václava Vorlíčka s mladinkou Libuší Šafránkovou v hlavní roli. Podle mého soudu je to nejzamilovanější zimní pohádka zejména u dívek. Aneb o chudé, skromné dívčině, která skrze tři oříšky ke sňatku s bohatým a krásným princem přišla. Zajímavostí je například to, že prince v podání Pavla Trávníčka ve filmu mluví již zesnulý herec Petr Svojtka. Dana Hlaváčová, která zde ztvárnila nevlastní sestru Popelky Doru, byla při natáčení v jiném stavu, a proto například scéna, kde spadnou s kočárem do ledového rybníčku, byla natáčena za použití kaskadérů.

Ovšem neopomeňme také černobílou Popelku režisérky Vlasty Janečkové z roku 1969 s mladou Evou Hruškovou v hlavní roli, či Janem Třískou, coby vypravěčem. Verzí Popelky je dlouhá řada.

Když se proti sobě postaví Mrazík a Popelka, tak mnoho lidí bude možná preferovat Popelku, jakožto správní vlastenci. Těžko srovnávat tyto dva už starší, ale pořád dobré filmy. Každý má svá pro a zajisté i proti. Mrazík mě například okouzlil především fenomenální Babou Jagou s hlasem Františka Filipovského. Celkově je Mrazík všemi opěvován především pro jeho výtečný český dabing. Dědeček Mrazíček, Nastěnka, Ivánek, Marfuša, loupežníci a tak dále a tak dále jsou zkrátka nezapomenutelnou klasikou všech klasik a stali se důležitou součástí českých Vánoc, a to i přesto, že se jedná o sovětskou pohádku.

Ovšem lidí je hodně, a proto je i hodně názorů. Někdo tyto dvě pohádky nesleduje vůbec, někdo je miluje. Pro zajímavost jsem se zeptala pár přátel, kterou z těchto dvou pohádek mají raději. Názory se velmi lišily. Někteří nemají rádi ani jednu, někteří obě dvě. Někteří se na ně těší každý rok, poněvadž pohádky, co se točí dnes, jsou (slovy jednoho dotázaného) absolutně bez atmosféry, dělané ve velké míře jen pro efekt, s čímž mohu jen souhlasit. Je málo takových, které jsou opravdu kvalitní a člověk se na ně dívá po sto první a stále je spokojen. Toť kouzlo, jaké většina starých filmů má.

Myslím, že můžeme být jedině rádi, že se takové filmy někdy natočily a že se z nich stále můžeme těšit. I když je člověk dospělý, vždycky si najde chvíli vrátit se do dětských let a pobavit se u českých (ale i zahraničních) pohádek s mísou cukroví na stole. Proč ne? Tři ořísky pro Popelku už dnes deset minut po osmé na TV programu Nova a Mrazíka si můžeme vychutnat 30. prosince od osmi večer a též na TV programu Nova. Krásné pohádkové Vánoce!

[poll id=“39″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mrazík, nebo Popelka? Která z televizních stálic pro vás víc symbolizuje Vánoce?