Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Mrakodrap v Mexico City neporoste do nebe ale do země

Redakce

Redakce

11. 3. 2012

Netradiční mrakodrap v Mexico City ukazuje nové možnosti ve stavbě měst, neroste totiž do výšky, jak by se dalo předpokládat, ale zavrtává se do nitra země. Autorem futuristického návrhu je studio BNKR Arquitectura.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/obraceny-mrakodrap/]

Návrh pracuje s myšlenkou obrácené výškové budovy zahloubené do nitra země. Z pohledu člověka nic převratného, lidstvo v podzemí přece již dávno funguje. Přesto však návrh ukazuje možné řešení v oblasti dalšího růstu měst spolu s utvářením nového a úplně jiného veřejného prostoru.

Architektonicky je mrakodrap koncipován jako obrácená pyramida s volným středem, který přivádí světlo a zajišťuje proudění vzduchu v podzemním díle. Počítáno je zde i se zelení, ačkoli asi nelze mít jistotu, že takto vzrostlou zeleň, kterou vidíme na vizualizacích, jsme schopní v podzemí zajistit.

Staticky nelehkou úlohou však jistě bude konstrukční řešení celého mrakodrapu a zajištění obrovských zemních tlaků, které budou na konstrukci působit. Stejně jako zajištění dalšího technického fungování celé budovy. Otázkou tedy zůstává, zda je vůbec možné takovou stavbu vybudovat a pokud ano, všechna čest jejím autorům.

BNRK Arquitectura

hlavní architekt: Arief Budiman

architektonický tým: Arief Budiman, Diego Eumir, Guillermo Bastian, Adrian Aguilar

spolupracovníci: Jorge Arteaga, Zaida Montañana, Santiago Becerra

zastavěná plocha: 775 000 m2

soutěžní projekt

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mrakodrap v Mexico City neporoste do nebe ale do země