Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mount saint Elias: Více než jen dokument

Redakce

Redakce

2. 4. 2010

mount-st-elias-01Jedinečný, dramatický a dech beroucí snímek ze světa extrémního skialpinismu se vrací na plátna českých kin. Dle nejnovějších zpráv je to poslední plánované promítání tohoto filmu v České republice. Nepropásněte jej!

Axel Naglich Zdroj:mountstelias.com

Axel Naglich Zdroj:mountstelias.com

Briliantně natočeno, tato produkce exceluje ve všech aspektech filmového řemesla, zachycuje risk, konflikty a následky výškového horolezectví. Nastavuje tak nový precedent pro filmování horské turistiky,tvrdí porotce Whistler Film Festival (CAN). Je to jeden z mnoha komentářů vyřčený na adresu snímku, který diváka přivádí do nebezpečných končin extrémního skialpinismu.

Dokumentární film Mount saint Elias měl světovou premiéru v rámci 7. ročníku MFOF v ČR. Z festivalu si jeho režisér Gerald Salmina odnesl nejvyšší ocenění v podobě ceny GRAND PRIX. Po své premiéře procestoval téměř celý svět a seznam jeho ocenění rychle narůstal.  Z 39 festivalů, kterých se dokument zůčastnil, si odvezl 19 cen, většinou za nejlepší snímek a kameru. Film samotný vypráví příběh tří skialpinistů, kteří touží pokořit horu, jenž umožňuje uskutečnit nejdelší sjezd na lyžích v historii.

Mount St. Elias (Hora sv. Eliáše)

Režie: Gerald Salmina (A)
Lokace: Hora svatého Eliáše, Alijaška

Účinkují: Axel Naglich (A), Jon Johnston (USA), Peter Ressmann (A)

Premiéra: 26.11.2009 (ČR)
Délka: 101 min.

Hora sv. Eliáše Zdroj: wikipedia.org

Hora sv. Eliáše Zdroj: wikipedia.org

Obávaná hora

Ideální se pro to zdála hora sv. Eliáše. Celou ji totiž pokrývá největší celiství ledovec Alijašky. Vrchol hory se zvedá přímo od hladiny oceánu a stoupá až do výše 5489 metrů. Pro strovnání, Mt. Everest se nad Tibetskou náhorní plošinu zvedá do výše 3500 metrů. Základna sv. Eliáše se rozkládá na 16 km, což způsobuje příkrý reliéf hory, místy téměř vertikální(!). Geologická nestabilita podloží navíc způsobuje častá zemětřesení. Na její vrchol se tak ročně vydává nejméně vysokohorských expedicí.

Z uvedených příčin nebylo samotné natáčení jednoduché. V jeho průběhu tragicky zahynuli hned 2 členové týmu. Přesto svůj plán nevzdali a materiál pro celý film nasbírali v průběhu dvou expedicí. První byla přerušena pro dlouhodobě špatné počasí. Pro získání ideálního obrazového materiálu byla použita nejmodernější technika. Snímání pak z velké části probíhalo ze vzduchu, což divákovi přináší spektakulární záběry. Do českých kin se dokumentární film vrací v rámci Echa 7. ročníku MFOF.

Kde a kdy:

SPÁLENÉ POŘÍČÍ / Hotel Ve Dvoře / 2.4.2010
ŠPINDLERŮV MLÝN / Vojenská zotavovna Bedřichov / 3.4.2010
OSTRAVA / kino Vesmír / 7.4.2010
OSTRAVA / Hvězdárna a planetárium J.Palisy / 20.4.2010
PRAHA / kino Atlas / 7.4.2010
PRAHA/ Městská knihovna v Praze / 5.5.2010
SANATORIA KLIMKOVICE / kinosál / 15.4.2010
OLOMOUC / kino Metropol / 19.4.2010
HRADEC KRÁLOVÉ / Artkino Centrál / 20.4.2010
FRENŠTÁT P. RADH. / Dům kultury / 23.4.2010
KROMĚŘÍŽ / Muzeum Kroměřížska / 31.5.2010

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mount saint Elias: Více než jen dokument