Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Mötley Crüe nezvládali drogy. Čtěte o jejich excesech

!Speciál!Mötley Crüe, kapela, která ve své zlatodeskové éře potřebovala být denně obehnána hejnem goril kvůli ochraně zdraví. Nešlo však o zdraví rockerů, ale o ochranu bezprostředního okolí skupiny před ztřeštěnými nápady jejich zakalené mysli. Tyto speciální security by však Mötley potřebovali i dnes.

O Mötley Crüe a drogách by se toho dalo říci mnoho a pořád ne všechno. Především proto, že jejich lumpárny neberou konce. Už sám podnázev knihy, která mapuje hvězdnou dráhu kapely na sychravý vrchol, mluví sám za sebe: Zpověď rockové skupiny s nejhorší pověstí na světě. Samozřejmě že jde o reklamní tah. Žilo mnoho stejně divokých a možná i divočejších kapel, ale na Mötley Crüe je zajímavý jeden fakt. A to ten, že to všechno přežili. I když někteří jen o vlásek.

Sixx, drugs & rock’n’roll

Snad nejvíce se drogami proslavil baskytarista a mozek skupiny Nikki Sixx, a to především vydáním bestselleru Heroinové deníky. Jedná se o jeden rok, kdy si jako feťák a alkoholik psal deníček plný nenávisti, zoufalství a naděje. Na rozdíl od všech ostatních memoárů tento zaručuje bezprostřednost dojmů a předchází zkreslení časem a stým převyprávěním.

Člověk by čekal sáhodlouhý výčet večírků a pařeb, ale Nikkiho život moc veselý nebyl. Od dětství byl jeho domov, pokud se dal nazývat domovem, prostoupen dýmem z marihuany. A tak se nebylo co divit, že se později nebál sáhnout po tak tvrdých látkách, jako je heroin, v dobré vůli utišit bolest po těžkém úrazu ruky.

Čtěte také: Největší feťáci rockové historie

Tato volba léčiv jej jednou dovedla až na pokraj smrti a ještě kousek dál. S drogami to přehnal tak, že byl na téměř dvě minuty klinicky mrtev. K životu ho přivedla až řádka adrenalinových šoků. Když se probudil, strhl za sebe všechny nemocniční serepetičky a odkráčel ven. Před vchodem do nemocnice potkal dvě plačící fanynky, které ho s obrovským úžasem ve tváři odvezly domů, aby si mohl dát další dávku.

Jindy se zase po dávce od neznámého dealera probudil, tentokráte bez pomoci doktorů, v kontejneru. Později se dozvěděl, že mu dealer dal příliš velkou dávku, po níž se ho snažil přimět ke známkám života dokonce baseballovou pálkou. Když ani to nezabralo, usoudil, že je po klientovi, ale odmítal si vzít jeho smrt na svědomí. A tak jej prostě vyhodil do smetí.

Pořád stejně nebezpeční

Dnes se však Nikki chvástá tím, že je po letech marných pokusů opravdu čistý. Uvědomil si, co pro něj znamenají jeho děti a že opravdový požitek nemusí mít jen z opiátů. Extázi prožívá i při fotografování nezapomenutelných okamžiků nebo při skládání muziky, momentálně pro svůj nový projekt Sixx:A.M., což kromě zkomoleniny jmen všech členů skupiny znamená chemický vzorec heroinu (6-am), jak píše ve své nové knize.

To vše jsou věci, které nám sám sděluje. Druhá věc však je, co opravdu dělá. Koncem předminulého měsíce při koncertě na Outlaw Jam Festival kapela přerušila koncert, Nikki seskočil z podia a napadl svého vlastního fanouška. Údajně mu vadilo, že měl profesionální fotoaparát.

Nikki byl jen polovinou toho všeho monstrózního, co se kolem Mötley Crüe dělo. Druhou půlkou té spouště byla jeho pravá ruka, jeho Terror Twin – Tommy Lee. Ten se však spíše než slavnými drogovými historkami, ačkoli jich bylo mnoho, proslavil spíše bouřlivými vztahy a ztřeštěnými nápady, které občas drogám připisovat můžeme také.

Ani vězení je neminulo

Jedním z oněch bouřlivých vztahů bylo jeho manželství s Pamelou Anderson. Že se měli opravdu rádi, ví celý svět. Z jejich domácího archivu totiž uniklo jedno home video z dovolené, které lidé velmi rádi a často označují za porno. Jejich manželství však skončilo Tommyho dvouletým pobytem v žaláři za domácí násilí.

Ani jeho snové nápady pro jevištní vystoupení, která, ač vypadala jakkoli fantasticky, nedopadala vždy tak pohádkově, jak měla. Ačkoli bubeníci se ze své židličky během vystoupení obvykle nehnou, Tommy hýbal alespoň bubny. Po jednom svém bláznivém snu zrealizoval nápad se svými pověstnými otočnými bubny. Na letošním turné je ještě více vyšperkoval a osu otáčení trochu pozměnil. Ovšem jeden z jeho nápadů až tak skvělý nebyl. Mám na mysli incident s pomyslným bungee-jumpingem během koncertu, kdy se Tommy při seskoku na špatně nastaveném laně srazil hlavou s jedním z fanoušků, který skončil v nemocnici.

I dnes má Tommy potyčky se zákonem a i dnes má kumpána, nyní jde však o Bretta Michaelse, frontmana skupiny Poison, s níž jsou Mötley Crüe momentálně na turné. Během šňůry si hudebníci chtěli zajít na střelnici, kde byli vyfotografováni při pózách se zbraněmi. Ale protože jejich trestní rejstřík má do lilie řekněme daleko, stal se z toho problém. Fotografie se dostaly na veřejnost a hoši tak měli opět co dělat se zákonem, protože zákony Severní Karolíny držení střelných zbraní jednou a více trestaným zakazují.

Někdo má rád vdolky, Vince zase holky

Vince Neil vždy mnohem raději chodil za holkama, než aby bral drogy. To ale neznamená, že je nebral a byl to andílek. Ba naopak. To právě Vince napáchal ty největší lumpárny, ale také si nejvíce vytrpěl. Kvůli hloupému nápadu zajet si ze zahradní party za roh autem pro další pití zbavil svět v roce 1984 bubeníka skupiny Hanoi Rocks Razzla a zmrzačil při tom pasažéry protijedoucího auta. Paradoxně za to vyfasoval jen pokutu a několik týdnů vězení.

Boží mlýny však melou pomalu, ale jistě. Opravdový trest přišel mnohem později, když zemřela jeho malá dcera Skylar. Podlehla rakovině vyvolané radiací ve vilové čtvrti, kde měl Vince svůj dům. Po této události se zhroutil a začal pít mnohem více než kdy předtím.

Koncem ledna letošního roku však opět oblétla svět nelichotivá zpráva o tomto blonďatém zpěvákovi a autech. Opět řídil opilý. Tentokrát se však naštěstí nikomu nic nestalo, tedy ne za jízdy. Zpěvák dostal dva týdny vězení a další dva týdny domácího vězení navrch.

Tichá voda břehy mele

Tichý Mick Mars, stojící v pozadí trochu schoulený a přihrbený svou nemocí jakoby se styděl, vždy vyvolával iluzi nevinného hocha. Kdyby to však byla pravda, u Mötley by se moc dlouho neohřál, či lépe řečeno by nevydržel pověstné večírky. Mick s drogami začínal už jako malý chlapec. Smíchání různých tabletek v kombinaci se stopováním aut mu skýtalo nezapomenutelnou zábavu.

Ovšem ani jeho tabletky na utišení bolesti z Bechtěrevovy nemoci (chronické zánětlivé onemocnění především páteřních obratlů), jíž trpí od dětství, se neobešly bez vedlejších účinků. Vyvolávaly mu halucinace. A i z toho důvodu se Mick přidal ke zbytku kapely v experimentech s tvrdšími drogami. Unést totiž každý večer na vystoupení nejen sebe na podpatcích, ale i kytaru mu působilo neskutečnou bolest.

Čtěte také: Muzikanti, jenž zemřeli ve 27 letech

Jak bylo uvedeno na začátku, říci toho můžeme hodně, ale nikdy ne všechno. Proto tento kratičký úvod do podhoubí jedné z nejdivočejších kapel ukončím. Někdo Mötley Crüe považuje za bandu kriminálníků s natupírovanými vlasy, někdo za bandu géniů, kteří sice ví, co dělat s hudbou, ale s životem to trochu nevychytali, a někteří je obdivují prostě za vše. Ale v zásadě platí, že tyhle kluky prostě musíte buď milovat, anebo nenávidět, ale nikdy ne něco mezi tím.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mötley Crüe nezvládali drogy. Čtěte o jejich excesech