Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Největší feťáci, kteří se zapsali do hudební historie

Adriana Semlová

Adriana Semlová

26. 2. 2011

Umělecká branže se spojuje často s dlouhými večírky, nevázaným životním stylem a alkoholem. Také drogy v hudební historii rozhodně nechyběly.

Kytarista Grateful Dead Jerry Garcia, frontman skupiny Alice in Chains Layne Staley zemřeli kvůli drogám v mladém věku. Zpěvačka Whitney Houston si prošla drogovým peklem. Připomeňme si několik muzikantů, kterým byly drogy překážkou v životě a mnohým dokonce tím posledním, co v životě udělali.

Mr. Slowhand

Eric Clapton, narozený jako nemanželské dítě, trpěl vždy pocitem osamělosti. V dětství ho vychovávali jeho prarodiče a ve třinácti letech ho nejvíce zajímala hra na kytaru a folk. Jeho první kytara, na kterou si chlapec Eric napsal: LORD ERIC, byla skoro stejně velká jako on. Jako samouk však napodoboval všechny oblíbené desky. Se skupinou Cream zažil největší slávu a kapela se rázem stala jednou z nejlepších. Psal nové songy a jeho cover verze se staly leckdy úspěšnějšími než originály. Neopakovatelným citem pro blues si získal přezdívku Slowhand (Pomalá ruka). Komerční úspěch však u Erica vyvolal psychické problémy.

FOTO: Eric Clapton

Kytarista Eric prodělal několik protidrogových odvykaček, Zdroj: ericclapton.com

V šedesátých letech začal řešit svou malou sebedůvěru drogami a alkoholem. Když hrál v sestavě Derek and the Dominoes, častěji propadal depresím a na koncertech často vystupoval silně zdrogovaný. Hrál však jako o život. Kvůli drogám a milostným eskapádám se Ericovi rozpadlo i první manželství. Z tohoto období si dlouhé časové úseky vůbec nepamatuje, a to ho vedlo ke zmírnění životního stylu. Po absolvování detoxikační kúry založil vlastní léčebnu na karibském ostrově Antigua, která dodnes pomáhá léčit pacienty z alkoholové závislosti.

Dítě květin

Už od dětství se Janis Joplin lišila od ostatních. V křesťanských hodnotách, které uznávali její rodiče, viděla omezení a nesvobodu. Své pocity a názory realizovala pomocí umění. Malovala obrazy, psala divadelní hry, ale nejbližší jí byla hudba. Jako její vzor Bessie Smith koncertovala po hospodách, ale zvrat v její kariéře nastal po vydání prvního alba, kterým se dostala do centra života hippies.

Janis Joplin – Mercedes Benz

Stejně jako u Erica ji nízké sebevědomí stále sráželo na zem a Janis opakovaně končila v pasti drog. Ty jí sice přinášely nové zážitky, ale její závislost se stala začarovaným kruhem. Oč větší měla úspěch v hudební branži, o to větší rychlostí se řítila k beznaději. Její nevyzpytatelné chování ovlivňovaly tvrdé drogy, které zapříčinily i neshody mezi její kapelou. Janis zemřela v hotelovém pokoji na předávkování heroinem a patří tak mezi muzikanty  Klubu 27, kteří zemřeli ve dvaceti sedmi letech.

Šamanovo blues

Poesie, rebelie, ale také policie, neustálé excesy během koncertů, legendy. To vše může evokovat Ještěrčí král Jim Morrison. Ke stavům vyvolaným opiáty Jima vedla neustálá touha nahlédnout za hranici poznaného. V dětství viděl autonehodu, při které zemřel indián. Tvrdil, že jeho duch vstoupil do něj. Kapelu The Doors pojmenoval po knize Brány vnímání, která se zabývá halucinogeny. Při vzniku kapely a jejím prvotním úspěchu se Jim spíš opíjel a podléhal alkoholu.

FOTO: The Doors

The Doors byli svého času skupinou jednoho muže, Zdroj: thedoors.com

Brzy se však čím dál více řídil heslem generace: „Žij rychle, miluj naplno, zemři mladý.“ S komerčním úspěchem se zpěvák těžko smiřoval, změnil svou image, a aby se zbavil své drogové závislosti, odjel do Evropy. Drogy a alkohol mu však zcela bránily v tvůrčím rozvoji a Jim propadal depresím. V Paříži zemřel (oficiálně na infarkt) ve stejném věku jako Janis a je pohřben mezi francouzskými básníky na hřbitově Père-Lachaise. Na závěr úryvek z citátu Iggy Popa: „Jaký odkaz nám tu Jim Morrison zanechal?… Konec… rokenrolu a dvacátého století.“

Jazzová diva

Zpěvačka s jedinečným hlasem, neforemným drdolem a výrazným líčením se zcela liší od dnešních sólových zpěvaček. Amy Winehouse má kromě stylu, který zpívá, velmi svérázný styl chování i oblékání. Rok po vydání jejího úspěšného alba Back to Black média začala spekulovat, zda Amy se svým manželem nejsou pod vlivem drog. Ještě ten rok byl pár zatčen za držení marihuany.

Amy byla později spatřena, jak kouří crack. Závislost na drogách jí způsobila zdravotní komplikace a ty spolu s alkoholem ohrožovaly její kariéru i život. Kvůli předávkování extází byla hospitalizována. Drogy jí znesnadňovaly i živá vystoupení. Kvůli nim zpěvačka nedostala včas víza na předávání cen Grammy a její vystoupení se do Los Angeles přenášelo satelitně.

Pán z temnot

V sedmdesátých letech ovládli Velkou Británii Black Sabbath. Chlapci z dělnických rodin se rázem vyhoupli na první příčky hitparád a svou hororovou image fascinovali všechny příznivce tvrdší hudby. Peníze za úspěch však Ozzy Osbourne začal investovat do kokainu a jiných drog. Později začaly finanční zdroje vysychat a mezi kapelou docházelo k častým rozporům.

V osmdesátých letech vyjel Ozzy na tour společně s Mötley Crüe, která je známá jako nejbláznivější drogová a alkoholová jízda v historii rokenrolu. Spolu s Nikki Sixxem, který napsal knihu svých zážitků – Heroinové deníky, během tour vyzkoušeli plno kousků, včetně šňupání mravenců. Ozzy byl pod vlivem drog celých čtyřicet let a není zcela jasné, jak mohl takový tlak jeho organismus vydržet. Nyní se již čistý rocker podrobil lékařským analýzám, aby mu tuto záhadu pomohly vyřešit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Největší feťáci, kteří se zapsali do hudební historie