Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Monumentální katedrála. Byla vytvořená pouze z darů přírody

Martina Knapová

Martina Knapová

9. 2. 2015

Velkolepá katedrální architektura budí respekt a obdiv po celá staletí lidských generací. Slouží také jako inspirační podnět na poli architektury, a to i v současnosti. Projekt umělce Giuliana Mauriho vzdává hold středověké achitektuře, avšak posouvá její vnímání dále – do tendencí současného umění.

Giuliano Mauri, Cattedrale Vegetale, Itálie, Foto: Il Giardino Sfumato

Giuliano Mauri, Cattedrale Vegetale, Itálie. Foto: Il Giardino Sfumato

Vzpomeňme si na monumentální architekturu katedrály Notre-Dame v Paříži nebo doposud rozestavěné Sagrady Familie v prosluněné Barceloně. Obě tyto stavby jsou úchvatné a slavné. Znáte ale stavbu Cattedrale Vegetale, která byla postavena pouze z přírodních materiálů?

Giuliano Mauri, Cattedrale Vegetale, Itálie, Foto: Giacomo Bianchi

Giuliano Mauri, Cattedrale Vegetale, Itálie. Foto: Giacomo Bianchi

Stavba se nachází v severní části Italie v kopcích Arera a byla vytvořena převážně z větví stromů. Autor započal s její stavbou v roce 2001, projekt však nestihl před svou smrtí v roce 2009 plně dokončit. Původně zamýšlený pětilodní projekt o 42 sloupech se totiž nakonec rozrostl do značných rozměrů. V současnosti se zde nachází více než 1 800 kmenů, větví a jiných přírodnin.

Giuliano Mauri, Cattedrale Vegetale, Itálie, Zdroj: www.visualnews.com

Giuliano Mauri, Cattedrale Vegetale, Itálie. Zdroj: www.visualnews.com

Od autorovy smrti se místo stalo oblíbeným shromaždištěm a místem meditace umělců, věřících nebo také zvědavých turistů a milovníků přírody. Přírodní katedrála si chrání své sacrum již několik let a doufejme, že projekt ani v blízké době nepodlehne nájezdu vandalů.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Monumentální katedrála. Byla vytvořená pouze z darů přírody