Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Modré vlajky za čistotu pláží rozdány. V Evropě zvítězilo Řecko

Linda Svobodová

Linda Svobodová

14. 3. 2011

Již brzy začne v mnoha letoviscích turistická sezona. Rada Evropy proto již teď odměnila mimořádně čisté a upravené pláže Modrou vlajkou. Certifikát čistoty letos obdrželo přes 3 000 pláží a přístavů.

FOTO: Krásná a upravená pláž

Krásná a upravená pláž, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Pokud na své letošní dovolené spatříte na pláži modrou vlajku, jste v dobrých rukách. Fond pro ekologickou výchovu (FEE) při Radě Evropy se již od roku 1987 zasazuje nejen o čistotu pláží, ale i o přírodní rámec bezprostředního okolí.

Výhoda pro turisty i pro místní

Mezinárodní komise pravidelně hodnotí evropské i mimoevropské pláže a přístavy, které musejí odpovídat přísným kriteriím, aby jim byl certifikát v podobě Modré vlajky udělen. Turisté si tak mohou být jisti, že si pobyt na pláži užijí bez sebemenších problémů. Pro místní a provozovatele pláží je certifikát především otázkou prestiže.

Vážným měřítkem je čistota a upravenost pláže. Neméně důležitá kriteria jsou například i recyklace odpadů, přítomnost záchranáře na pláži, informace o kvalitě vody či monitoring vodních mikroorganismů. Pokud pláž či přístav stanovená kriteria nesplní, může být vlajka odebrána.

Modré vlajky v některých oblíbených letoviscích:

Chorvatsko: Plava Plaza, Plaza Borik, Plaza Balustrada

Itálie: Ascea – Velia, Caorle – Levante, Follonica

Řecko: Almyros, Makrya Lagada, Ypsos

Modrá vlajka letos bude vlát na 3450 plážích a přístavech ve 41 zemích světa. Původně evropský projekt se díky spolupráci s OSN rozšiřuje po celém světě. Pro všechny země platí stejná měřítka, což programu zajišťuje transparenci.

Na seznamu najdete nejen oblíbené destinace českých turistů, jako jsou Chorvatsko, Itálie či Řecko, ale i místa v Brazílii, Jihoafrické republice či Kanadě. Pomyslným vítězem v Evropě je Řecko, které získalo Modrou vlajku pro 412 pláží a 9 přístavů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Modré vlajky za čistotu pláží rozdány. V Evropě zvítězilo Řecko