Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Módní bible slaví 120 let. Na obálku se dodnes dostali jen tři muži

Redakce

Redakce

2. 2. 2012

Pro někoho vyhozené peníze, pro někoho včerejší, dnešní i zítřejší večeře. Vogue se drží na špičce módního ledovce již 120 let.

FOTO: Vogue cover

Letní titulka z roku 1947 a Cindy v roce 86, Zdroj: vogue.com

Módní bible, jak je tento módní časopis často označován, začal vycházet roku 1892 jako týdeník. Pár let poté, když zemřel jeho zakladatel Arthur Baldwin Turner, se periodicita změnila na čtrnáctideník.

Roku 1910 nastal průlom a Vogue vycházel i v Evropě. Mezi prvními zeměmi starého kontinentu, kde se tento legendární časopis začal vydávat, byla Velká Británie, Španělsko a Francie.

Skandální titulky

Časopis z počátku nešířil jen módní trendy, stal se jakýmsi symbolem kulturní a sexuální revoluce. Veřejně a bez obalu byly vydávány články, o kterých se do té doby mohlo čtenářům jen zdát. Psalo se kriticky o veřejném dění.

FOTO: Vogue cover

Ilustrace nahradily fotografie

Protože Vogue slaví neuvěřitelných 120 let, poodhalíme vývoj jeho titulních stránek. Počátky vydávání opravdu stojí za to. Je třeba si uvědomit, že na samotném začátku jsme na konci 19. století, kdy ženy i trendy vypadaly poněkud jinak. Zajímavost je, že honosné logo Vogue nemělo do konce druhé světové války jednotnou podobu. Na každé obálce bylo psáno jiným fontem i velikostí.

Do 50. let byly obálky pouze strohé, s jednou fotografií, názvem a sem tam kouskem textu. Postupně se titulní stránky začaly plnit texty, dalšími fotografiemi a bohužel i reklamami. Titulka, tak jak ji vídáme dnes, vznikla v 60. letech a od té doby na ní jsou úspěšné, krásně a slavné osobnosti.

Věděli jste to?

Nejčastěji na čtenáře z titulní stránky koukala Kate Moss.

Na obálce se objevily i Michelle Obama či Oprah Winfrey, ženy vzdálené proporcím modelek.

Za dlouhých 120 let se na titulku dostali jen tři muži. Richard Gere, George Clooney a James LeBron.

Jak k samotnému Vogue, tak i k titulní stránce se samozřejmě váže několik skandálů. Na titulce italské edice se například objevila modelka, která měla obdvod pasu pouhých 33 centimetrů. Cover měl upozornit na zvrácenost módního světa.

FOTO: Vogue cover

Lady Gagu fotil Mario Testino

Dalším želízkem v ohni byla modelka, které stylisté uměle vytvořili šikmé oči. Jak? Jednoduše, pomocí izolepy. Výsledek není zas až tak šokující, ale vlnu pozdvižení vyvolal.

Francii se loni podařil pořádný kousek. Na titulní stránce se objevila asi desetiletá dívka, která vizáží, stylingem i výrazem v obličeji připomínala o dvě generace starší ženu, která už má leccos za sebou. Touto skandální fotografií se začali zabývat i dětští psychologové. Ačkoliv měla fotka varovat na úměrnost make-upu k věku, skandál byl na světě.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/vogue_covers_120_let/]

České čtenářky, dychtící po módě, mají zatím smůlu. Vogue u nás nevychází. Přesto ale nemusíte být o měsíční dávku stylu ochuzené. V lepších trafikách, supermarketech i pražském concept store Simple můžete koupit zahraniční edice. Užijte si to, dokud neustále narůstající množství reklam nezastíní samotné poselství Vogue.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Módní bible slaví 120 let. Na obálku se dodnes dostali jen tři muži