Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Miniaturní zahrádky přiměly obyvatele Londýna k zastavení

Redakce

Redakce

26. 2. 2012

Začalo to ve východním Londýně. Během chvíle vyrostly na chodnících a cestách desítky zahrádek o několika centimetrech čtverečních. Co to má znamenat? Ne, nejedná se o trpasličí invazi, to si jenom Steve Wheen hraje.

FOTO: babiččino pletení Jako by si babička na chvíli odskočila. Zdroj: Steve Wheen[/caption]

Steve Wheen přišel s nápadem, který sice nevyprodá galerie a nepřinese mu miliony, ale udělá lidem radost. Najde běžné, opomíjené místo a během chvíle z něj vytvoří několikacentimetrovou oázu s domáckou atmosférou a jako utajený pozorovatel se baví reakcí kolemjdoucích.

„Viděl jsem to, líbilo se mi to a tak jsem se rozhodl, že si to vezmu domů.“

Netradiční street art láká jak pozornost značkujících pejsků, tak i náhodných chodců, kteří jej vnímají jako milé zpestření. „Viděl jsem to, líbilo se mi to a tak jsem se rozhodl, že si to vezmu domů,“ dokonce se přiznal muž přistižený při pokusu si jeden exponát nenápadně přivlastnit.

Lidé se zajímají, kdo tyto zahrádky vytvořil a proč. Autora pozitivní ohlas těší natolik, že dokonce na toto téma vytvořil i krátký film s názvem Holes of Happiness a aktivně komunikuje se svými fanoušky přes internetový blog, Facebook či Twitter. Jeho stránka thepotholegardener.com má 25,000 návštěvníků měsíčně.

The YouTube ID of yK0N9aaXRGY#! is invalid.

 

Rostliny vybírá pečlivě dle barvy i velikosti, aby v daném prostředí přežily co nejdéle. Na chodnících jsou květiny vyšší, městské komunikace zdobí sice nižší, ale zato barevně výraznější květy. Malé komponenty, jako například figurky nebo nábytek, začal Steve přidávat až později. Bohužel, tyto milé body k pozastavení nemají dlouhého trvání. Většinou v Londýnském prostředí přežijí zhruba týden.

FOTO: Čtenářský koutek na North View Road

Steve Wheen zkrášluje londýnské ulice po svém. Zdroj: Steve Wheen

První kroky k tomuto projektu udělal britský zahradník už na vysoké škole. Původní nápad vznikl, když autor přemýšlel, jak upozornit na rozpadající se chodníky a díry v cestách, které každý míjí bez povšimnutí. Pokud si například cyklista nevšimne praskliny na silnici, může způsobit nehodu. Wheen začal tedy do děr, mezer a spár na cestách sázet květiny.

Tyto kreace i přes svou pomíjivost nezůstaly nepovšimnuty, naopak se setkaly s velkým ohlasem. Lidé fotí příhodná místa a sami autorovi navrhují, kam by se další zahrádka hodila. Přestože projekt nemá žádnou oficiální finanční podporu a funguje zcela nezávisle, Londýn se může těšit na další kousky. Inspirace číhá všude.

Zdroj: thepotholegardener.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Miniaturní zahrádky přiměly obyvatele Londýna k zastavení