Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Mikulášovy patálie mají světovou premiéru. V pražském Divadle v Celetné

Anna Kottová

Anna Kottová

10. 1. 2012

Divadelní spolek Kašpar, který dlouhodobě působí v pražském Divadle v Celetné, se pustil na tenký led. Plánuje převést jedenáct příběhů malého Mikuláše na divadelní prkna.

FOTO: Mikulášovy patálie Divadla v Celetné

Kamarád Celestýn a malý Mikuláš na zkoušce Zdroj: Michal Hladík, Divadlo v Celetné

Do role režiséra se tentokrát postavil Filip Nuckolls, který má zkušenost s podobným typem představení z Kašparovy slávy Vánoční, kde v příběhu Děti z Bullerbynu hráli také dospělí herci dětské role.

Recenzujeme: Celetná vsadila na drama Něžná je noc

Mikulášovy patálie se na jevišti nikdy dříve neobjevily, takže budou mít v Celetné světovou premiéru. „Poté, co jsme se dopátrali francouzských vlastníků autorských práv, dozvěděli jsme se, že nejsme první, koho tato myšlenka napadla. O to více jsme byli rádi, když jsme po nějakém čase jednání, zatím tedy jako jediní, dostali k uvedení souhlas,“ uvedla Lenka Bočková, tisková mluvčí divadla.

FOTO: Mikulášovy patálie Divadla v Celetné

Režisér Filip Nuckolls usměrňuje svoje svěřence

Rodinná komedie Mikulášovy patálie vychází z knižní předlohy francouzského autora René Goscinnyho, který stojí mimo jiné i za příběhy postaviček Asterixe a Obelixe.

První kniha Mikulášových patálií vyšla ve Francii v roce 1959 a u nás pak 1970. Před třemi lety se objevila i na plátnech kin. Knižní průšvihy malého Mikuláše upravil do divadelního zpracování právě režisér Nuckolls.

Autor Réné Goscinny (1926) byl francouzský spisovatel a scenárista kreslených seriálů. Narodil se ve Francii, vystudoval v Argentině, pracoval v New Yorku, ale nakonec se vrátil zpět do Francie. Společně s ilustrátorem Jeanem-Jacquesem Sempém vytvořili v 50. letech 20. století postavu malého Mikuláše (Le petit Nicolas). Goscinnyho však nejvíce proslavily kreslené příběhy s postavičkami Asterixe, Obelixe a dalších Galů, které kreslil Albert Uderzo.

Inscenace  ale nebude patřit pouze dětem, jak deklaruje sám režisér: „Nechceme vytvořit inscenaci, která bude pouze pro děti, ale bude v tom pravém smyslu slova rodinné představení, kde se stejně jako herci, tak i rodiče a prarodiče budou na chvíli vracet do svých dětských let.“

FOTO: Mikulášovy patálie Divadla v Celetné

Heslo jeden za všechny a všichni za jednoho platí i v Mikulášových patáliích

V hlavní roli Mikuláše uvidíme Matouše Rumla (Lexu ze seriálu Comeback). Záda mu budou krýt jeho kamarádi Petr Lněnička jako Celestýn nebo Lukáš Jůza v roli Augustýna. Paní učitelku a maminku si pak zahraje Milena Steinmasslová.

Zdá se, že lidé mají o lístky na představení zájem. Veřejná zkouška, premiéra v neděli 15. ledna od 17:00 i první popremiérové představení hlásí vyprodáno.

Mikulášovy patálie

Divadlo v Celetné

Autor: Réné Goscinny
Režie: Filip Nuckolls
Hrají: Matouš Ruml, Petr Lněnička, Lukáš Jůza, Václav Jakoubek, Zdeněk Charvát, Marek Němec, Milena Steinmasslová a Pavel Lagner
Premiéra: neděle 15. ledna, 17:00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mikulášovy patálie mají světovou premiéru. V pražském Divadle v Celetné