Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mezipatra s pořadovým číslem jedenáct odstartovala v Brně

Petra Duhajská

Petra Duhajská

10. 11. 2010

FOTO: Mezipatra zahájeníFilmový festival zaměřený na queer tematiku navštívilo za deset let více než 75 tisíc diváků. Letos se jejich řady jistě podstatně rozrostou, filmový i doprovodný program Mezipater je totiž opět bohatý. Už od 4. listopadu se o tom přesvědčuje Brno.

FOTO: Mezipatra zahájení

Zahájení ve velkém stylu, Zdroj: Mezipatra 2010

Letošní ročník festivalu se nese ve znamení tématu Vysoké umění. Diváci se ale nemusejí bát snobství a přehnaného intelektuálství. Dramaturgové Mezipater totiž s tím vysokým v umění hodlají spíše polemizovat a snad si i ironicky zaglosovat na jeho účet. Tomu odpovídalo už pojetí slavnostního zahájení brněnské části festivalu, které proběhlo ve čtvrtek 4. listopadu v kině Scala.

Po úvodní projekci filmu Kvílení totiž ovládly předsálí kina uhrančivé modelky a modelové odění do extravagantních kousků, které z 35mm filmového pásu vytvořil renomovaný oděvní designér Pavel Jevula. Tento populární brněnský návrhář často pracuje s neobvyklými materiály, v minulosti vytvořil například šaty z kancelářských sponek.

FOTO: Mezipatra zahájení

Jsou šaty z filmového pásu vysoké, nebo nízké umění?

Přehlídka 70 mezinárodních filmů sice běží jen pár dnů a do hlavního města dorazí až ve čtvrtek 11. listopadu, festivalové výstavy jsou již veřejnosti otevřené. Zajímavou interaktivní zkušenost nabízí zejména výstava Queer Quiz Kateřiny Zelingerové v brněnském kině Art, která sestává z 25 mužských portrétů a vyzývá publikum, aby se za pomocí barevných samolepek snažilo hádat, jaké orientace jsou jednotliví portrétovaní aktéři. Oranžovou diváci a divačky označují ty, u nichž předpokládají, že jsou gayové, zelenou heterosexuály a bílou barvou ještě nerozhodnuté muže.

V Brně se filmová část Mezipater ohřála až do úterý 9. listopadu. V Praze už nyní probíhá v budově Nové scény Národního divadla výstava Nick, Kris, Jif, Ryan Kanaďana Jima Verburga. Filmový program oficiální odstartuje slavnostní zahajovací projekce životopisného dramatu Kvílení ve čtvrtek 11. listopadu v kině Lucerna ve 20:00 hodin a následná party ve 22:30 v Hard Rock Café.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mezipatra s pořadovým číslem jedenáct odstartovala v Brně