Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Měníme čas na zimní. Jak? Díky nejlepším filmům o cestování v čase

Využijte znovunabytou hodinu, o kterou jste přišli na jaře, a posuňte se s dobrým filmem v čase ještě dál. Tady jsou naše doporučení.

Foto: hot-tub-time-machine_2

To byl zítra flám!, Zdroj: distributor filmu

Když autoři a filmoví tvůrci už nevědí, do kterého neprobádaného kousku světa se vydat se svým příběhem, vydají se za hranice času. To je vždycky vděčný námět. Fantazii se popustí uzda. A ať už cestují hrdinové do minulosti, která je známá a dává prostor jen pro tvorbu zcela nových osudů, nebo se kompletně přesouvá do prozatím nejasné budoucnosti a vymýšlí si, většinou vznikne film, který divák sleduje se zatajeným dechem.

Nestresujte se přechodem letního času na zimní, ale využijte znovuzískanou hodinu k tomu, abyste se podívali na některý z filmů, který vám umožní časem cestovat mnohem dál. Tady jsou naše tipy!

Filadelfský experiment

Americká námořní loď Eldridge v roce 1943 prochází experimentem, při němž se má stát neviditelnou, aby zmátla nepřítele. Experiment však nevyjde podle představ. Dojde ke katastrofě, při které je mnoho lidí až smrtelně zraněno. Dva přátelé, Jimmy a David, se pokouší zachránit a skáčou přes palubu, což je ale posune v časoprostoru do roku 1984.

Zde se setkávají s mladou ženou Alison, která se z jejich rukojmí stane průvodkyní v nové době. A zatímco Jimmy je po nějaké době vtáhnut zpět do minulosti, David uvízne v roce 1984 mnohem déle. Potkává o čtyřicet let staršího Jimmyho i jeho ženu Pamelu a spolu s Alison prochází celou řadou nebezpečí.

David se znovu setkává i s doktorem Longstreetem, s mužem, který měl zmizení lodě Eldridge na svědomí, a zjišťuje, že se svými experimenty nepřestal. Na jeho popud se ale David vrací zpět časoprostorem na palubu Eldridge, aby zabránil další katastrofě způsobené Longstreetovým experimentováním.

Filadelfský experiment (The Philadelphia Experiment)

Sci-fi/Dobrodružný/Drama
USA, 1984, 102 min

Režie: Stewart Raffill
Hrají: Michael Paré, Nancy Allen, Michael Currie, Stephen Tobolowsky, Gary Brockette, Glenn Morshower

Osudový dotek

Evan Treborn zdědil po svém otci schopnost vracet se díky vzpomínkám do minulosti. Ale protože byl jeho otec považován za blázna, skončil v ústavu pod neustálým dozorem lékařů. Přitom jen on mohl Evanovi vysvětlit, jak jeho schopnost funguje. Mladý muž na to nakonec musí přijít sám a pomocí deníků, které si od dětství píše, se neustále vrací do minulosti, aby změnil současnost a předcházel tak katastrofám, ochránil své blízké, získal lásku svého života nebo zachránil sám sebe.

Po několika neúspěšných pokusech, vzpomenutí si na mnoho bolestných vzpomínek a snahu změnit je v úspěšnější realitu, se mu nakonec podaří najít vhodný způsob k vytvoření přijatelné současnosti, i když kvůli tomu přichází o osobu, na které mu nejvíc záleží…

Osudový dotek (The Butterfly Effect)

Sci-FI/Mysteriózní/Thriller
USA, 2004, 113 min

Režie: Jonathan Mackye Gruber, Eric Bress
Hrají: Ashton Kutcher, Amy Smart, Elden Henson, William Lee Scott, Melora Walters, Eric Stoltz, Logan Lerman, John Patrick Amedori, Ethan Suplee, Callum Keith Rennie

To byl zítra flám

Bláznivá komedie o třech nejlepších přátelích ze střední školy, kteří dospěli do středního věku a jejich životy se jim nevyvinuly zrovna podle jejich představ. Pokus o sebevraždu jednoho z nich je znovu svádí dohromady a vydávají se na divokou pánskou jízdu do horské chaty, aby oživili vzpomínky na mládí.

Po jedné alkoholem opojené noci se ve vířivce ocitnou v minulosti, a to včetně dvacetiletého synovce jednoho z nich. Zpátky v roce 1986 mají šanci napravit svůj současný zpackaný život, a tak toho náležitě využijí. Vše se samozřejmě neobejde bez vyhrocených bláznivých scén, sexu, rvaček a vulgárností.

To byl zítra flám (Hot Tub Time Machine)

Komedie/Dobrodružný/Sci-fi
USA, 2010, 99 min

Režie: Steve Pink
Hrají: John Cusack, Clark Duke, Craig Robinson, Rob Corddry, Sebastian Stan, Chevy Chase, Lizzy Caplan, Crystal Lowe, Collete Wolfe, Crispin Glover, Kellee Stewart, Lyndsy Fonseca

Návrat do budoucnosti

V prvním dílu z trilogie výborného režiséra Roberta Zemeckise se seznamujeme se školou povinným Martym McFlyem a jeho poněkud kontroverzním přítelem doktorem Brownem. Marty krom přítelkyně Jennifer a právě zmíněného doktora nemá u nikoho zastání. Ve škole si na něj učitel zasedl a jeho rodina je skupinka outsiderů, kteří nejsou schopni postavit se čelem svému životu ani lidem ve okolí.

Proto Marty často volí únik od reality časem stráveným s vědcem a vynálezcem doktorem Brownem a neváhá se do jeho pokusů kdykoli aktivně zapojit. Stejně tak když doktor vynalézá stroj času. Shodou nešťastných náhod se ale oba dva dostanou do nebezpečí, při kterém je doktor zastřelen a Martyho jediná šance je únik. Do minulosti!

I v tomhle snímku se návratu do minulosti využije tak, aby se trochu popotahovalo šňůrkami osudu a současná realita tak získala zcela jinou podobu. Na rozdíl od jiných takových filmů je ale Návrat do budoucnosti jeden z mála, který spolehlivě nikdy nezestárne.

Návrat do budoucnosti (Back to the Future)

Dobrodružný/Komedie/Sci-Fi
USA, 1985, 111 min

Režie: Robert Zemeckis
Hrají: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover, Thomas F. Wilson, Claudia Wells, George DiCenzo, James Tolkan, Casey Siemaszko, Billy Zane, Courtney Gains, Robert Krantz

Zloději času

Teenagerovské sci-fi má hlavního hrdinu Zaka, syna vysokoškolského profesora a vědce. Otci se podařilo společně s bývalým studentem vynalézt pohyb v hyperčase, aniž by o tom kdokoli věděl. Tedy samozřejmě krom skupinky padouchů, kteří o vynález nesmírně usilují.

Profesor na svého syna nemá kvůli neustálému výzkumu a studentům čas, a proto když odjíždí na služební cestu bez toho, aniž by s ním šel koupit vysněné auto, je Zak na svého otce poněkud naštvaný. Když otec odcestuje, Zak najde náhodou hodinky, které si nasadí na ruku. Netuší, že se jedná právě o vynález, který ho dostane do hyperčasu.

Vše okolo něj se zdánlivě zastaví a znehybní. Ve skutečnosti je všechno ale jenom zpomalené. To on se pohybuje nevídanou rychlostí, a to tak, že se pro lidi v normálním čase stává neviditelným. S takovou zbraní na ruce může lehce zapůsobit na novou spolužačku i dobrého kamaráda. Společně se oddávají dobrodružným radovánkám až do chvíle, kdy jim i Zakovu otci jde o život, a skupinka mladých lidí se musí zachovat hrdinně.

Zloději času (Clockstoppers)

Dorodružný/Sci-Fi/Thriller/Fantasy
USA, 2002, 91 min

Režie: Jonathan Frakes
Hrají: Jesse Bradford, French Stewart, Paula Garcés, Michael Biehn, Garikayi Mutambirwa, Robin Thomas, Julia Sweeney, Ken Jenkins, Melanie Mayron, Jonathan Frakes, Billy Mayo, Miko Hughes

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Měníme čas na zimní. Jak? Díky nejlepším filmům o cestování v čase