Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

John Cusack: Muž mnoha tváří, který bojuje proti válce v Iráku

Redakce

Redakce

10. 8. 2010

John Cusack si vybudoval výjimečnou kariéru díky velmi nezvyklým volbám svých filmů. Nemůžete ho označit za neutuchajícího romantika, akčního hrdinu ani za násilnického vraha. On je prostě vším.

Tento multitalentovaný herec se narodil roku 1966 v Illinois, USA. Má tři sestry, a to  Susie, Ann a Joan Cusack, z nichž právě Joan také vstoupila mezi hollywoodskou smetánku. Joan můžete znát z filmu Addamsova rodina 2 jako snad tu nejlépe nenáviditelnou mrchu. A právě díky svým sestrám se John dostal k divadlu.

Od dětských komedií k dramatu

Cusack začínal jako smolař v komedii Radši umřít, dále pak Ztřeštěné létoDemi Moore. Podařilo se mu ustát tyto dětské komedie, aby pak plynule a s naprostým klidem přešel k dramatu, mezi jehož první se řadí u nás velmi nedoceněných Osm mužů z kola ven.

Jedna z jeho prvních rolí v Radši umřít

V malých rolích se John cítil nejlépe, rád doplňoval kolektiv, ale když přišly ty velké, sám uznává, že zpočátku měl trochu obavy. Právě proto se ve svých začátcích (i když to občas platí i dnes) objevoval ve filmech se svou sestrou Joan, jakožto morální podporou. Jeho první role se dají klasifikovat jako příjemné a milé.

Z filmu Řekni cokoliv si například můžete pamatovat slavnou romantickou scénu s magneťákem nad hlavou. I zde se objevil po boku sestry Joan. Po tomto snímku už nabírá Cusackova kariéra trochu dramatičtější obrátky.

Poprvé v hollywoodském trháku

I když se sem tam objevil v nějakém tom hollywoodském trháku, jako byl Con-Air s Nicolasem Cagem, zůstává Cusack stále věrný kvalitním, mnohdy i nízkorozpočtovým filmům. Za ta léta, co je u filmu, si zachoval reputaci čestného a vysoce kvalitního herce. Při zhlédnutí téměř jakéhokoli jeho filmu mu již po prvních replikách věříte každé slovo. Cusack je prostě mužem mnoha tváří; s tváří padoucha, prostoduchého ňoumy i vášnivého milence.

John Cusack ve filmu Pokoj 1408, Zdroj: distributor filmu

John ale nebyl vždy jen tím hercem ve vedlejší roli. Sám Woody Allen si ho v době, kdy ještě nebyl příliš známý, vybral do role mladého divadelního scenáristy ve snímku Výstřely na Broadwayi. Film kromě dalších sklidil tři nominace na Oscara za herecké výkony – a jednu dokonce ve zlatou sošku i proměnil. Cusack ale odešel s prázdnou.

Bez Oscara, bez glóbu

Také později nebyl nominován ani na Oscara nebo Zlatý glóbus. Přesto má spoustu fanoušků, hlavně kvůli roli potrhlého loutkaře, jehož manželka (Cameron Diaz) si oblíbí být V kůži Johna Malkoviche. I zde ho ale nakonec zastínil jiný herec, sám Malkovich. Jeho role sebe sama se umístila na devadesáté příčce nejlepších rolí všech dob podle magazínu Premiere, Cusackova role se nikde neumístila.

Jeho trefou do černého ale nakonec bylo, když v roce 2003 přijal role ve dvou filmech, které se ukázaly být naprostým hitem u diváků. První bylo politické drama na motiv knihy populárního amerického spisovatele Johna Grishama (mnohá jeho díla byla zfilmována, např. Případ Pelikán) pod názvem Porota a dále pak napínavý thriller s velmi překvapivým vyústěním Identita.

Cusack není jen obyčejná herecká hvězdička, bojoval například proti válce v Iráku – v jednom z jeho známých projevů připodobnil Johna McCaina k Georgi Bushovi a vysloužil si tak jak souhlas fanoušků, tak velkou kritiku. A přestože nepatří mezi nějaké hollywoodské idoly, má zkušenosti i se stalkingem (pronásledováním) jedné fanynky. Před dvěma roky ho neustále sledovala jedna psychicky narušená žena, až ji musela zatknout policie.

Jeho nejnovější film 2012, který bychom mohli nazvat přímo apokalyptickým, byl dle mého názoru uvěřitelný do doby, než se do Země začaly propadat všechny budovy ve městě. Ale i přes tento pro něj poněkud zvláštní žánr dokázal Cusack do filmu vnést humor a rozptýlení. Jmenovat všechny Cusackovy filmy by nejspíš bylo na další celý článek, proto se pouze spokojíme s faktem, že takovýto herec s oblibou v mnoha žánrech existuje, a každý ať už si vybere podle svého gusta. Krásnou podívanou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

John Cusack: Muž mnoha tváří, který bojuje proti válce v Iráku